Ҳуқуқбузарликларни барвақт олдини олишда комплекс ёндашув: Академиянинг илмий-амалий фаолияти ҳудудларда изчил давом этмоқда
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2026 йил 5 январдаги ПҚ-1-сон ҳамда ПҚ-2-сон қарорлари ижросини таъминлаш мақсадида Академия бошлиғининг биринчи ўринбосари Е.Коленко бошчилигидаги ишчи гуруҳ Бектемир тумани прокуратураси ва ички ишлар органлари фаолиятини мувофиқлаштириш бўлинмалари ходимлари билан учрашув ўтказди.
Учрашувда “илмий хулоса – тавсия – натижа” тамойили асосида ҳуқуқбузарликларни барвақт олдини олиш ва ҳудудда криминоген вазиятни яхшилаш бўйича аниқ таклиф ва тавсиялар ишлаб чиқилди.
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида жорий йил 27 январь куни ўтказилган видеоселектор йиғилишида белгиланган вазифалар ижросига алоҳида эътибор қаратилди. Жумладан, тергов сифатини ошириш, унинг шаффофлигини таъминлаш, шунингдек кибержиноятларга қарши курашиш тактикаси ва стратегиясини такомиллаштириш устувор йўналиш сифатида қайд этилди.
Шунингдек, терговчиларнинг касбий кўникмаларини ривожлантириш масалалари муҳокама қилиниб, ўқув машғулотларини тизимли ташкил этиш бўйича келишувларга эришилди.
Алоҳида равишда Академия талабаларининг дуал таълим асосида тергов, профилактика ва жамоат тартибини сақлаш хизматларида амалиёт ўташ тартиби талаблари белгилаб олинди.
Ишчи гуруҳ томонидан Бектемир туманининг бир қатор маҳаллалари, жумладан “Нурафшон” маҳалласида ўрганиш ишлари амалга оширилди. Илмий ёндашув асосида криминоген вазиятга таъсир этувчи омиллар, ҳуқуқбузарликларга сабаб бўлувчи шарт-шароитлар, профилактика ишларининг ҳолати ҳамда аҳолининг ижтимоий-маиший муаммолари таҳлил қилинди.
Ўрганишлар натижасида аниқланган камчиликлар бўйича амалий тавсиялар берилиб, профилактик тадбирларнинг самарадорлигини ошириш бўйича тушунтириш ишлари олиб борилди.
Академия томонидан ишлаб чиқилган таклиф ва тавсиялар умумлаштирилиб, криминоген вазиятни янада яхшилашга қаратилган йўл хариталарига киритиш учун масъул ташкилотларга тақдим этилди.
Маҳаллаларда хавфсиз муҳитни яратиш ва ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш тизими самарадорлигини оширишга қаратилган ўрганиш ишлари изчил давом эттирилмоқда.

Комплексный подход к профилактике правонарушений: Академия усиливает научно-практическое сопровождение на местах
В целях обеспечения исполнения постановлений Президента Республики Узбекистан от 5 января 2026 года № ПП-1 и № ПП-2 рабочая группа под руководством первого заместителя начальника Правоохранительной академии Республики Узбекистан Е. Коленко провела встречу с сотрудниками прокуратуры Бектемирского района и подразделений органов внутренних дел, координирующих их деятельность.
В ходе встречи на основе принципа «научное заключение – рекомендация – результат» выработаны конкретные предложения по ранней профилактике правонарушений и улучшению криминогенной обстановки.
Особое внимание уделено реализации задач, обозначенных на видеоселекторном совещании под председательством Президента Республики Узбекистан 27 января текущего года. В данном контексте подчеркнута приоритетность повышения качества следствия, обеспечения его прозрачности, а также совершенствования тактики и стратегии противодействия киберпреступности.
Также рассмотрены вопросы повышения профессиональных компетенций следователей. Достигнуты договоренности о системной организации учебных занятий и практико-ориентированных мероприятий.
Отдельно определены требования к организации практики студентов Академии в рамках дуального образования в подразделениях следствия, профилактики и охраны общественного порядка.
В рамках выездного изучения рабочая группа посетила ряд махаллей Бектемирского района, включая махаллю «Нурафшон». На основе научного подхода проанализированы факторы, влияющие на криминогенную ситуацию, условия, способствующие совершению правонарушений, а также состояние профилактической работы и социально-бытовые проблемы населения.
По итогам изучения выявлены отдельные недостатки, даны практические рекомендации по их устранению и повышению эффективности проводимой работы.
Сформированные предложения обобщены и направлены ответственным органам для включения в соответствующие дорожные карты, направленные на дальнейшее улучшение криминогенной обстановки.
Работа по научно-практическому сопровождению процессов обеспечения безопасной среды в махаллях продолжается.