Рақамли трансформация – тергов самарадорлигини оширишнинг муҳим омили
Мамлакатимизда давлат бошқаруви ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш тизимига замонавий ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш, шунингдек давлат органлари фаолиятида тезкорлик, шаффофлик ва самарадорликни таъминлашга қаратилган ислоҳотлар изчил амалга оширилмоқда.
Ушбу жараёнларда «Рақамли прокуратура – 2030» стратегияси муҳим дастурий асос бўлиб хизмат қилиб, прокуратура органлари, айниқса тергов соҳасида иш жараёнларини тубдан модернизация қилиш, инсон омилини қисқартириш ва қарор қабул қилишнинг сифатини оширишга қаратилган.
Жорий йилнинг 26 март куни Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида мазкур йўналишдаги вазифалар ижросини таъминлаш мақсадида республика ўқув семинари ташкил этилди. Унда тергов органларида фаолият юритаётган тезкор ходимлар, Академия магистратураси тингловчилари ҳамда малака ошириш курсларига жалб этилган, прокуратура органларига илк бор қабул қилинган ходимлар иштирок этди.
Семинар давомида стратегиянинг устувор йўналишлари, рақамли ечимларни амалиётга жорий этиш механизмлари ҳамда «E-tergov» ахборот тизими билан ишлаш кўникмаларини шакллантириш масалалари атрофлича муҳокама қилинди.
Таъкидланганидек, тергов жараёнида замонавий ахборот технологияларидан самарали фойдаланиш жиноятларни тезкор фош этиш, далилларни ишончли мустаҳкамлаш ва процессуал қарорларнинг асослилигини таъминлашда муҳим аҳамият касб этмоқда.
Шу муносабат билан, Бош прокуратура ва Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси ҳамкорлигида тергов сифатини ошириш ҳамда прокурор назорати самарадорлигини кучайтиришга қаратилган алоҳида ишчи гуруҳ фаолияти йўлга қўйилган. Мазкур гуруҳ томонидан илғор хорижий тажриба асосида рақамли ечимларни жорий этиш бўйича қатор инновацион таклифлар ишлаб чиқилмоқда.
Хусусан, амалиётга жорий этилаётган «Терговчи планшети» лойиҳаси тергов жараёнларини рақамлаштиришнинг янги босқичини бошлаб бермоқда. Ушбу қурилма «E-tergov» тизими билан интеграциялашган ҳолда ариза ва хабарларни автоматик рўйхатга олиш, улар бўйича тезкор процессуал ҳаракатларни бошлаш ҳамда барча жараёнларни ягона рақамли муҳитда юритиш имконини яратади.
Планшет орқали процессуал ҳаракатларни реал вақт режимида қайд этиш, баённомаларни электрон шаклда шакллантириш ва инсон омили билан боғлиқ хатоларни минималлаштириш имконияти яратилмоқда. Жумладан, Face ID технологиясининг қўлланилиши терговчининг шахсий масъулиятини ошириш билан бирга процессуал интизомни мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Шунингдек, ушбу ечим процессуал ҳаракат иштирокчилари ҳақидаги маълумотларни автоматик тарзда шакллантириш, суд экспертизаларини тайинлаш ва тегишли материалларни электрон тарзда юбориш орқали вақт ва ресурсларни тежаш имконини беради.
Умуман олганда, рақамли технологияларнинг тергов амалиётига изчил жорий этилиши тергов сифатини янги босқичга олиб чиқиш, қарорлар қабул қилишда инсон омилини минималлаштириш ҳамда ҳар бир процессуал ҳаракатнинг шаффофлиги ва холислигини таъминлашга хизмат қилмоқда. Бу эса ўз навбатида фуқароларнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини ишончли ҳимоя қилиш, адолатли судловга эришиш ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш тизимига бўлган жамоат ишончини мустаҳкамлашнинг муҳим кафолати ҳисобланади.

В нашей стране последовательно реализуются реформы, направленные на широкое внедрение современных информационно-коммуникационных технологий в систему государственного управления и правоохранительной деятельности, обеспечение оперативности, прозрачности и повышение эффективности работы государственных органов.
В этих процессах Стратегия «Цифровая прокуратура – 2030» выступает в качестве ключевой программной основы, ориентированной на глубокую модернизацию рабочих процессов в органах прокуратуры, прежде всего в сфере следствия, сокращение влияния человеческого фактора и повышение качества принимаемых решений.
26 марта текущего года в Правоохранительной академии Республики Узбекистан в целях обеспечения исполнения задач в данном направлении состоялся республиканский учебный семинар с участием оперативных сотрудников следственных органов, слушателей магистратуры Академии, а также впервые принятых на службу в органы прокуратуры сотрудников, привлеченных к курсам повышения квалификации.
В ходе семинара были подробно рассмотрены приоритетные направления стратегии, механизмы внедрения цифровых решений в практическую деятельность, а также вопросы формирования навыков работы с информационной системой «E-tergov».
Как отмечалось, эффективное использование современных информационных технологий в следственной деятельности приобретает ключевое значение для оперативного раскрытия преступлений, надёжного закрепления доказательств и обеспечения обоснованности процессуальных решений.
В этой связи в сотрудничестве Генеральной прокуратуры и Правоохранительной академии создана специальная рабочая группа, деятельность которой направлена на повышение качества следствия и усиление прокурорского надзора. Участниками группы разрабатываются инновационные предложения по внедрению цифровых решений с учётом передового зарубежного опыта.
В частности, внедряемый проект «Планшет следователя» открывает новый этап цифровизации следственной деятельности. Данное устройство, интегрированное с системой «E-tergov», обеспечивает автоматическую регистрацию заявлений и сообщений, оперативное начало процессуальных действий и ведение всех процедур в единой цифровой среде.
Использование планшета позволяет в режиме реального времени фиксировать процессуальные действия, формировать протоколы в электронном виде и минимизировать ошибки, обусловленные человеческим фактором. В частности, применение технологии Face ID способствует повышению персональной ответственности следователя и укреплению процессуальной дисциплины.
Кроме того, данное решение обеспечивает автоматическое формирование сведений об участниках процессуальных действий, упрощает назначение судебных экспертиз и направление материалов в электронном виде, что позволяет существенно экономить время и ресурсы.
В целом, последовательное внедрение цифровых технологий в следственную практику способствует выводу качества следствия на новый уровень, минимизации человеческого фактора при принятии решений и обеспечению прозрачности и объективности каждого процессуального действия. Это, в свою очередь, является важной гарантией надёжной защиты прав и законных интересов граждан, достижения справедливого правосудия и укрепления общественного доверия к системе правоохранительных органов.