Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси бошлиғининг биринчи ўринбосари, профессор Е.В.Коленко қонун устуворлиги ва тартиб ғоясини жамиятда илгари суриш концепциясини 2025–2030 йилларда амалга ошириш масалаларига бағишланган халқаро илмий семинарда онлайн форматда иштирок этди. Мазкур тадбир Қозоғистон Республикаси Бош прокуратураси ҳузуридаги Ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари академияси томонидан ташкил этилди ҳамда Остона шаҳрида гибрид шаклда ўтказилди.
Семинарда Қозоғистон, Ўзбекистон, Россия Федерацияси ва бошқа давлатлардан ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар, илмий ва таълим муассасалари вакиллари иштирок этдилар.
Е.В.Коленко ўз маърузасида қонун устуворлиги ва тартиб ғоясини шакллантиришнинг стратегик аҳамиятини алоҳида таъкидлаб, уни жамиятда ҳуқуқий маданиятни юксалтириш, ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш самарадорлигини ошириш ҳамда ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар фаолияти натижадорлигини таъминлашнинг муҳим омили сифатида қайд этди. Шунингдек, Ўзбекистон Республикасида амалга оширилаётган суд-ҳуқуқ ислоҳотларининг қонун устуворлигини мустаҳкамлаш, фуқароларнинг ҳуқуқий онгини ривожлантириш ва ҳуқуқни қўллаш амалиётига замонавий ёндашувларни жорий этишга қаратилганлигига алоҳида урғу берилди.
Семинар доирасида Қозоғистон Республикаси Адлия вазирлиги ҳузуридаги Қонунчилик ва ҳуқуқий ахборот институти, Россия Федерацияси Прокуратура университети, Россия Федерацияси Ички ишлар вазирлиги Волгоград академияси, Саратов давлат юридик академияси ҳамда бошқа нуфузли таълим муассасалари вакиллари ҳам маърузалар билан иштирок этдилар.
Мазкур семинар қонунчилик ва ҳуқуқ-тартиботни мустаҳкамлашга қаратилган замонавий ёндашувларни ишлаб чиқиш, илғор тажриба алмашиш ҳамда халқаро ҳамкорликни кенгайтириш учун самарали мулоқот майдони бўлиб хизмат қилди.

The idea of the rule of law and order - a priority area for the development of the legal system: dialogue of international experts
The First Deputy Head of the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan, Professor E.V. Kolenko, participated online in an international scientific seminar dedicated to the implementation of the Concept of Promoting the Rule of Law and Order in Society in 2025-2030. The event was organized by the Academy of Law Enforcement Agencies under the Prosecutor General's Office of the Republic of Kazakhstan and was held in Astana in a hybrid format.
Representatives of law enforcement agencies, scientific and educational institutions from Kazakhstan, Uzbekistan, the Russian Federation, and other countries participated in the seminar.
In his report, E.V. Kolenko emphasized the strategic importance of forming the idea of the rule of law and order, noting it as an important factor in raising legal culture in society, increasing the effectiveness of crime prevention, and ensuring the effectiveness of law enforcement agencies. It was also emphasized that the judicial and legal reforms being carried out in the Republic of Uzbekistan are aimed at strengthening the rule of law, developing the legal awareness of citizens, and introducing modern approaches to law enforcement practice.
Representatives of the Institute of Legislation and Legal Information under the Ministry of Justice of the Republic of Kazakhstan, the Prosecutor's Office of the Russian Federation, the Volgograd Academy of the Ministry of Internal Affairs of the Russian Federation, the Saratov State Law Academy, and other prestigious educational institutions also participated in the seminar with presentations.
This seminar served as an effective platform for developing modern approaches aimed at strengthening legislation and law and order, exchanging best practices, and expanding international cooperation.