Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2026 йил 5 январдаги ПҚ-1-сон қарори, шунингдек жорий йил 27 январь куни ўтказилган видеоселектор йиғилишида берилган топшириқлар ижроси доирасида Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси томонидан сайёр ўқув машғулотлари ташкил этилмоқда. Мазкур машғулотлар Тошкент шаҳрининг Академияга бириктирилган Яшнобод, Шайхонтоҳур ва Бектемир туманларидаги 136 та маҳалла фуқаролар йиғини раисларининг замонавий бошқарув кўникмаларини ривожлантириш, ҳудудларда ижтимоий барқарорликни мустаҳкамлаш ҳамда рақамли трансформация жараёнларини жадаллаштиришга қаратилган.
Ушбу йўналишдаги ўқув машғулотлари «маҳалла еттилиги»нинг бошқа аъзолари – ҳоким ёрдамчилари, профилактика инспекторлари, ёшлар етакчилари ва хотин-қизлар фаоллари учун ҳам алоҳида дастур асосида ташкил этилган бўлиб, уларда 600 нафардан ортиқ ходим иштирок этмоқда. Шу тариқа, маҳаллаларда манзилли ишлаш, муаммоларни эрта аниқлаш ва уларнинг олдини олишга қаратилган кўп тармоқли ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш мақсад қилинган.
Жами 10 ҳафтага мўлжалланган мазкур ўқув машғулотлари ва семинар-тренинглар жорий йилнинг апрель–июнь ойлари давомида ўтказилади. Машғулотлар дастурига «Жиноятларни барвақт олдини олиш», «Ижтимоий профилактика», «Наркожиноятларга қарши курашиш», «Маъмурий-юрисдикцион фаолият», «Амалий психология», «Муаммоли социология», «Рақамли саводхонлик», «Кибермаданиятни шакллантириш» каби модуллар киритилган.
Ўқув жараёнида асосий эътибор маҳалла раислари ва бошқа иштирокчиларнинг касбий компетенцияларини мустаҳкамлашга, раҳбарлик қобилиятини ривожлантиришга, тезкор ва асосланган қарор қабул қилиш кўникмаларини шакллантиришга, рақамли муҳитда самарали ишлаш ҳамда аҳолига сифатли хизмат кўрсатиш маданиятини юксалтиришга қаратилмоқда. Шу билан бирга, иштирокчиларга замонавий ахборот тизимлари ва платформалардан фойдаланиш, кибермаданиятни ривожлантириш, киберхавфлардан ҳимояланиш, ижтимоий профилактика механизмларини амалиётда қўллаш, аҳоли билан манзилли ишлаш ва муаммоларни барвақт бартараф этиш бўйича амалий тавсиялар берилмоқда.
Ўқув машғулотлари якунида иштирокчиларнинг билим ва кўникмалари якуний назорат асосида баҳоланади. Дастурни муваффақиятли тамомлаган тингловчиларга Академия томонидан малака оширганлик тўғрисида сертификатлар топширилиши режалаштирилган.
Мазкур комплекс ўқув машғулотлари «маҳалла еттилиги» аъзоларининг ҳудудларда самарали бошқарувни йўлга қўйиш, вазифаларни сифатли бажариш, аҳоли билан манзилли ва натижадор ишлаш, шунингдек рақамли жамият талабларига мослашиш жараёнларини жадаллаштиришда муҳим аҳамият касб этади. Академия томонидан маҳаллаларда хавфсиз муҳитни яратиш ва ҳуқуқбузарликларнинг барвақт олдини олиш тизими самарадорлигини оширишга қаратилган амалий ишлар изчил давом эттирилмоқда.

В рамках исполнения поручений, определённых постановлением Президента Республики Узбекистан от 5 января 2026 года № ПП–1, а также задач, поставленных по итогам видеоселекторного совещания от 27 января текущего года, Правоохранительной академией Республики Узбекистан организованы выездные учебные занятия. Они направлены на развитие современных управленческих навыков председателей сходов граждан 136 махаллей Яшнабадского, Шайхантахурского и Бектемирского районов города Ташкента, закреплённых за Академией, укрепление социальной стабильности на местах и ускорение процессов цифровой трансформации.
Отдельная программа обучения реализуется и для других представителей «махаллинской семёрки» – помощников хокима, инспекторов профилактики, молодёжных лидеров и активистов по работе с женщинами. В этих занятиях принимают участие свыше 600 сотрудников. Такой формат обеспечивает усиление межсекторного взаимодействия в вопросах адресной профилактики, раннего выявления проблем и выработки действенных механизмов их предупреждения.
Учебные занятия и семинары-тренинги рассчитаны на 10 недель и проводятся в апреле–июне текущего года. Программа охватывает модули по раннему предупреждению преступности, социальной профилактике, противодействию наркопреступности, административно-юрисдикционной деятельности, практической психологии, проблемной социологии, цифровой грамотности и формированию киберкультуры.
В ходе обучения особое внимание уделяется укреплению профессиональных компетенций председателей махаллей и других участников, развитию лидерских качеств, навыков оперативного и обоснованного принятия решений, эффективной работе в цифровой среде, а также повышению качества оказания услуг населению. Наряду с этим слушателям предоставляются практические рекомендации по использованию современных информационных систем и платформ, развитию киберкультуры, защите от киберугроз, применению механизмов социальной профилактики, адресной работе с населением, раннему выявлению проблем и их предупреждению.
По завершении учебного цикла знания и навыки участников будут оценены в рамках итогового контроля. Слушателям, успешно завершившим программу, планируется вручить сертификаты Академии о повышении квалификации.
Реализация данного комплексного учебного проекта имеет важное значение для повышения профессионального потенциала членов «махаллинской семерки», налаживания эффективной системы управления на местах, качественного исполнения поставленных задач и ускорения адаптации к условиям цифрового общества. Практическая работа Академии, направленная на создание безопасной среды в махаллях и дальнейшее повышение эффективности системы раннего предупреждения правонарушений, последовательно продолжается.