2026 йил 16 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида «Ўзбекистон Республикаси ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари учун кадрлар тайёрлашда замонавий ёндашувлар: киберхавфсизлик, сунъий интеллект ва ахборот технологиялари» мавзусида халқаро конференция бўлиб ўтади.
Тадбир доирасида ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ходимларининг малакасини оширишнинг икки босқичли янги механизми тақдим этилади. Унга кўра, дастлаб Академия базасида тайёргарликдан ўтган ходимлар кейинчалик хорижий етакчи таълим ва илмий марказларда стажировка ўтайди.
2026 йилда 50 нафар ходимни хорижда ўқитиш режалаштирилган бўлиб, мазкур жараён «Эл-юрт умиди» жамғармаси маблағлари ҳисобидан молиялаштирилади.
Конференцияда ҳуқуқни муҳофаза қилувчи ва куч тузилмалари раҳбарлари ҳамда миллий ва хорижий экспертлар иштирок этиши кутилмоқда.

16 апреля 2026 года в Правоохранительной академии Республики Узбекистан состоится международная конференция на тему «Современные подходы в подготовке кадров для правоохранительных органов Республики Узбекистан: кибербезопасность, искусственный интеллект и информационные технологии».
В рамках мероприятия будет представлен новый механизм повышения квалификации сотрудников правоохранительных органов, предусматривающий двухэтапную систему обучения: первичную подготовку на базе Академии с последующей зарубежной стажировкой в ведущих образовательных и научных центрах.
В 2026 году планируется направление 50 сотрудников на обучение за рубежом за счет средств Фонда «Эл-юрт умиди».
Ожидается участие руководства правоохранительных и силовых структур, а также ведущих отечественных и зарубежных экспертов.