Академия ISO 37001:2025 халқаро аксилкоррупция стандартига мувофиқлигини тасдиқлади
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси коррупцияга қарши курашиш соҳасида халқаро стандартларга мувофиқ фаолият юритиш борасида муҳим босқични босиб ўтди.
Академия мамлакатда коррупцияга қарши курашиш соҳасида етакчи илмий-таълим муассасаси сифатида ўтган қисқа даврда ўз тизимида коррупцияга қарши курашиш бўйича миллий ва халқаро стандартларга мос бўлган, коррупция таҳдидларига барқарор тура оладиган тизим жорий этилди.
Академияда коррупцияга қарши курашишнинг комплекс тизими жорий этилиб, коррупцияга қарши курашиш бўйича ички сиёсат, манфаатлар тўқнашувини бартараф этиш, коррупциявий хавф-хатарларни олдини олиш, давлат харидларида шаффофликни ошириш ва бошқа шу каби йўналишлардаги 10 дан ортиқ ички идоравий ҳужжатлар қабул қилинди.
Академиянинг коррупцияга қарши курашиш менежмент тизими Европа Иттифоқи ҳамда Германия Федерал иқтисодий ҳамкорлик ва ривожланиш вазирлиги (BMZ) томонидан молиялаштирилган “Ўзбекистонда бошқарувни такомиллаштириш – инклюзив коррупциянинг олдини олиш” лойиҳаси доирасида Германия халқаро ҳамкорлик жамияти (GIZ) кўмагида “CERT International” ташкилоти томонидан ISO 37001:2025 “Коррупцияга қарши курашиш менежмент тизими” халқаро стандарти бўйича аудитдан ўтказилиб, жорий йилнинг 17 апрель куни Академиянинг одил судловни мустаҳкамлаш соҳасидаги ўқув-услубий, илмий ва эксперт-таҳлилий фаолиятига мувофиқлик сертификатини топшириш маросими ўтказилди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси Комплаенс хизмати, Бош прокуратура, Олий Мажлис Сенати ва Қонунчилик палатасининг коррупцияга қарши курашиш ва суд-ҳуқуқ масалалари қўмиталари, Ҳисоб палатаси, Ёшлар парламенти вакиллари, Академия профессор-ўқитувчилари, талабалари, докторантлари, шунингдек Европа Иттифоқининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси, Германия халқаро ҳамкорлик жамияти (GIZ) ва бошқа ҳамкор ташкилотлар вакиллари иштирок этишди.
Академияга тақдим этилган халқаро сертификат тизимда коррупцияга қарши бошқарув тизими самарали жорий этилгани, барча жараёнлар шаффофлик, ҳалоллик ва ҳисобдорлик тамойиллари асосида ташкил этилганини ҳамда халқаро талабларга тўлиқ жавоб беришини тасдиқлайди.
ISO 37001:2025 сертификати Академияда коррупция хавфларини аниқлаш, баҳолаш ва бартараф этиш бўйича тизимли ёндашув шаклланганини намоён этиб, бошқарув жараёнларида очиқлик ва шаффофликни таъминлашга хизмат қилади, ходимларда ҳалоллик ва коррупцияга нисбатан муросасиз муносабатни мустаҳкамлайди, манфаатлар тўқнашувининг олдини олиш ва уни самарали бошқариш механизмларини кучайтиради, халқаро ҳамкорлар ишончини оширади ҳамда таълим ва илмий-тадқиқот фаолиятида замонавий комплаенс талабларини жорий этиш имконини беради.
Мазкур ҳолат мамлакатимизда коррупцияга қарши курашиш соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотларнинг амалий натижаси бўлиб, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари таркибидаги ихтисослаштирилган илмий-таълим муассасаларида замонавий комплаенс тизимларини жорий этиш бўйича илғор намуна сифатида хизмат қилади.
Эътиборлиси, Академия МДҲ давлатлари ичида ISO 37001:2025 халқаро стандарти бўйича мувофиқлик сертификатини олган ташкилотлар орасида халқаро IAF ташкилотининг рўйхатига киритилган биринчи ташкилот бўлди.
Шунингдек, тадбир давомида Академияда прокуратура органларининг Шахсий хавфсизлик тармоқлари ходимлари иштирокида ўтказилган “Комплаенс хизматини ташкил этиш ва коррупцияга қарши курашиш масалалари” мавзусидаги махсус малака ошириш ўқув курси тингловчиларига сертификатларни тақдим этиш маросими ташкил этилди.

Правоохранительная академия Республики Узбекистан достигла важного этапа в обеспечении соответствия своей деятельности международным стандартам в сфере противодействия коррупции.
В качестве ведущего научно-образовательного учреждения в данной сфере Академия в относительно короткий срок внедрила в своей системе устойчивую модель противодействия коррупции, соответствующую национальным и международным стандартам и способную эффективно реагировать на современные коррупционные риски.
В Академии сформирована комплексная система противодействия коррупции, в рамках которой приняты более десяти внутренних нормативных документов, направленных на реализацию антикоррупционной политики, предупреждение и урегулирование конфликта интересов, минимизацию коррупционных рисков, а также обеспечение прозрачности, в том числе в сфере государственных закупок.
Система менеджмента противодействия коррупции Академии прошла аудит на соответствие требованиям международного стандарта ISO 37001:2025 «Системы менеджмента противодействия взяточничеству», проведенный международной организацией «CERT International» при содействии Немецкого общества по международному сотрудничеству (GIZ) в рамках проекта «Совершенствование государственного управления в Узбекистане – инклюзивное предотвращение коррупции», софинансируемого Европейским союзом и Федеральным министерством экономического сотрудничества и развития Германии (BMZ). 17 апреля текущего года состоялась церемония вручения сертификата соответствия, подтверждающего соответствие образовательной, научной и экспертно-аналитической деятельности Академии международным требованиям в сфере укрепления правосудия.
В мероприятии приняли участие представители Комплаенс-службы Администрации Президента Республики Узбекистан, Генеральной прокуратуры, комитетов Сената и Законодательной палаты Олий Мажлиса по вопросам противодействия коррупции и судебно-правовой сфере, Счётной палаты, Молодёжного парламента, профессорско-преподавательского состава, студентов и докторантов Академии, а также представители Делегации Европейского Союза в Узбекистане, Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ) и других партнёрских организаций.
Полученный международный сертификат подтверждает эффективное функционирование системы антикоррупционного управления в Академии, организацию всех процессов на принципах прозрачности, добросовестности и подотчётности, а также их полное соответствие международным требованиям.
Сертификация по стандарту ISO 37001:2025 свидетельствует о формировании в Академии системного подхода к выявлению, оценке и предотвращению коррупционных рисков, укреплении прозрачности управленческих процессов, развитии культуры добросовестности и нетерпимости к коррупции среди сотрудников, совершенствовании механизмов управления конфликтом интересов, а также повышении доверия со стороны международных партнёров и внедрении современных комплаенс-подходов в образовательной и научно-исследовательской деятельности.
Достигнутый результат отражает практическую реализацию проводимых в стране реформ в сфере противодействия коррупции и служит примером внедрения современных комплаенс-систем в специализированных научно-образовательных учреждениях правоохранительной сферы.
Примечательно, что Академия стала первым учреждением в странах СНГ, включенным в реестр Международного форума по аккредитации (IAF) среди обладателей сертификата соответствия международному стандарту ISO 37001:2025.
Кроме того, в рамках мероприятия состоялась церемония вручения сертификатов слушателям специализированного курса повышения квалификации «Организация комплаенс-службы и вопросы противодействия коррупции», проведенного с участием сотрудников подразделений собственной безопасности органов прокуратуры.