Барвақт профилактика ва хавфсиз муҳит: ёшлар етакчилари учун сайёр ўқув курси давом этмоқда
Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш доирасида Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси томонидан Тошкент шаҳрининг Яшнобод, Шайхонтоҳур ва Бектемир туманларидаги маҳаллаларда фаолият юритаётган ёшлар етакчилари учун сайёр ўқув курси давом этмоқда.
136 та маҳаллада фаолият юритаётган ёшлар етакчилари қамраб олинган мазкур ўқув курси ҳудудларда ижтимоий барқарорликни таъминлаш, ҳуқуқбузарликларнинг барвақт олдини олиш ва рақамли трансформация жараёнларига мослашувни жадаллаштиришга қаратилган.
Ўқув дастури доирасида иштирокчиларга жиноятларни барвақт олдини олиш, ижтимоий профилактика, наркожиноятларга қарши курашиш, маъмурий-юрисдикцион фаолият, амалий психология, муаммоли социология, рақамли саводхонлик ва кибермаданиятни шакллантириш каби йўналишларда амалий билимлар берилаётир.
Шунингдек, машғулотларда ёшлар ўртасида психотроп ва наркотик моддалар истеъмолининг олдини олиш, ёшлар жиноятчилигининг ўзига хос жиҳатлари, носоғлом оилавий муҳитда тарбияланаётган ёшлар билан ишлаш, ёшлар етакчилари фаолиятидаги коррупцион хавфларни бартараф этиш, ёшларнинг бўш вақтларини мазмунли ташкил этиш, уларнинг ижтимоий фаоллиги ва волонтёрлик ҳаракатларини рағбатлантириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Бундан ташқари, ижтимоий профилактикани амалга оширишда профилактика инспекторлари билан ҳамкорликни кучайтириш, “оталиққа олиш” механизмларини амалиётга жорий этиш ҳамда тарбияси оғир ёшлар билан ишлашнинг самарали усуллари юзасидан аниқ тавсиялар берилмоқда.
Машғулотлар жараёнида иштирокчиларнинг касбий компетенцияларини мустаҳкамлаш, раҳбарлик, тезкор қарор қабул қилиш ва рақамли муҳитда самарали фаолият юритиш кўникмаларини ривожлантиришга устувор аҳамият қаратилмоқда.
Ўқув курси якунида иштирокчиларнинг билим ва кўникмалари баҳоланиб, муваффақиятли тингловчиларга Академия томонидан малака оширганлик сертификатлари тақдим этилади.
Мазкур сайёр ўқув курси маҳаллаларда хавфсиз муҳитни шакллантириш, ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш тизими самарадорлигини ошириш ва ёшлар билан ишлашнинг замонавий ёндашувларини ривожлантиришга хизмат қилмоқда.

As part of the implementation of the tasks set by the President of the Republic of Uzbekistan, the Law Enforcement Academy continues to conduct field training courses for youth leaders working in the mahallas of the Yashnabad, Shaykhantakhur, and Bektemir districts of Tashkent.
This training course, which covers youth leaders working in 136 mahallas, is aimed at ensuring social stability in the regions, early crime prevention, and accelerating adaptation to digital transformation processes.
Within the framework of the training program, participants are provided with practical knowledge in areas such as early crime prevention, social prevention, combating drug crime, administrative and judicial activities, applied psychology, problem sociology, digital literacy, and the formation of cyberculture.
Special attention is also paid to the prevention of the use of psychotropic and narcotic substances among young people, the specifics of youth crime, working with young people raised in an unhealthy family environment, eliminating corruption risks in the activities of youth leaders, meaningful organization of youth leisure time, and encouraging their social activity and volunteer activities.
In addition, specific recommendations are provided to strengthen cooperation with prevention inspectors in the implementation of social prevention, the introduction of "fatherhood" mechanisms into practice, and effective methods of working with young people with difficult upbringing.
During the training process, priority is given to strengthening the professional competencies of participants, developing leadership skills, rapid decision-making, and effective functioning in the digital environment.
Upon completion of the training course, participants' knowledge and skills will be evaluated, and successful trainees will be awarded advanced training certificates by the Academy.
This mobile training course serves to create a safe environment in mahallas, increase the efficiency of the crime prevention system, and develop modern approaches to working with youth.