Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси вакиллари Лунд университети (Швеция) томонидан POLCA («Марказий Осиёда ҳуқуқий ва давлат бошқаруви соҳасидаги ислоҳотларнинг сиёсий иқтисодиёти») лойиҳаси доирасида ташкил этилган халқаро илмий семинарда иштирок этдилар. Мазкур тадбир Туркия Республикасининг Истанбул шаҳрида бўлиб ўтди.
Семинарда Европа ва Марказий Осиё давлатларининг 30 дан ортиқ етакчи олий таълим муассасалари, таҳлил марказлари, давлат ва нодавлат ташкилотлари вакиллари иштирок этдилар.
Семинарнинг асосий мақсади ҳуқуқ ва давлат бошқаруви соҳасидаги тадқиқотларнинг методологик ҳамда назарий асосларини муҳокама қилиш, шунингдек маъмурий ислоҳотлар ва минтақавий ҳамкорлик масалалари бўйича экспертлар ўртасида ўзаро ҳамкорликни ривожлантиришдан иборат бўлди.
Семинар давомида иштирокчилар маҳаллий ва глобал тадқиқотларнинг ижтимоий-ҳуқуқий тизимлар ҳамда иқтисодий таҳлилга таъсири, тадқиқот этикаси ва гендер масалалари, ҳуқуқ ва давлат бошқарувидаги замонавий илмий моделлар ва ёндашувлар, жамоатчилик иштирокини таъминлаш, жиноятчилик ва коррупцияга қарши курашиш, қонун ижодкорлиги ва ҳуқуқни қўллаш амалиётини такомиллаштириш, электрон ҳукуматни ривожлантириш ҳамда миллий институтларнинг ўрни каби масалаларни муҳокама қилдилар.
Шунингдек, илмий фаолиятнинг амалий жиҳатларига алоҳида эътибор қаратилди. Жумладан, халқаро нуфузли нашрларда илмий мақолаларни тайёрлаш ва чоп этиш, шунингдек тадқиқотлар самарадорлигини оширишга қаратилган замонавий методологик ёндашувлар муҳокама қилинди.
Мазкур тадбирда иштирок этиш Академиянинг халқаро илмий ҳамкорлигини мустаҳкамлашга, илғор ёндашувларни жорий этишга ҳамда қонунчилик ва давлат бошқаруви соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотларни самарали таъминлашга хизмат қилади.

Академия укрепляет международное научное сотрудничество: принято участие в семинаре POLCA
Представители Правоохранительной академии Республики Узбекистан приняли участие в международном научном семинаре, организованном Лундским университетом (Швеция) в рамках проекта POLCA («Политическая экономика реформ в области права и государственного управления в Центральной Азии»), который состоялся в городе Стамбул (Турция).
В мероприятии приняли участие представители более 30 ведущих высших учебных заведений, аналитических центров, государственных и негосударственных организаций стран Европы и Центральной Азии.
Целью семинара стало обсуждение методологических и теоретических основ исследований в сфере права и государственного управления, а также развитие экспертного взаимодействия по вопросам административных реформ и регионального сотрудничества.
В ходе семинара участники обсудили влияние локальных и глобальных исследований на социально-правовые системы и экономический анализ, вопросы исследовательской этики и гендерной проблематики, современные научные модели и подходы в праве и государственном управлении, а также вопросы участия общественности, противодействия преступности и коррупции, совершенствования законотворчества и правоприменения, развития электронного правительства и роли национальных институтов в системе государственного управления.
Отдельное внимание было уделено практическим аспектам научной деятельности, включая подготовку и публикацию научных статей в международных изданиях, а также применению современных методологических инструментов повышения эффективности исследований.
Участие Академии в данном мероприятии способствует укреплению международного научного сотрудничества, внедрению передовых подходов и формированию эффективных методологических решений, направленных на успешную реализацию реформ в сфере законодательства и государственного управления.