Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида прокуратура органлари амалиётига интеграция қилинган ўқув жараёни доирасида Ихтисослаштирилган прокурорлар корпусининг туман (шаҳар) прокурорлари, уларга тенглаштирилган прокурорлар ёрдамчилари ҳамда вилоят прокуратуралари маҳкама ходимлари учун малака ошириш курси якунланди.
Курс «Судларда давлатнинг қонун билан қўриқланадиган манфаатларини ҳимоя қилиш мақсадида давлат мулкига етказилган зарар ва давлат бюджетидан ундирувлар билан боғлиқ низоларни ҳал қилишда прокурор иштирокининг самарадорлигини ошириш» мавзусига бағишланди.
Ўқув машғулотлари давомида фуқаролик судларида давлат мулки билан боғлиқ низолар кўрилишида прокурор иштирокининг самарадорлигини таъминлаш, суд қарорлари ижросини ташкил этиш механизмлари ҳамда ҳуқуқни қўллаш амалиётида ягона ёндашувларни шакллантириш масалалари чуқур таҳлил қилинди.
Шу билан бирга, соҳа мутахассислари иштирокида суд амалиётида учраётган муаммолар атрофлича кўриб чиқилиб, уларни бартараф этиш бўйича аниқ тавсиялар ишлаб чиқилди ҳамда иштирокчиларга амалий тушунтиришлар берилди.
Курс якунида тингловчиларнинг билим ва кўникмалари баҳоланди. Шунингдек, улар томонидан амалиётдаги муаммолар таҳлили асосида қонун ҳужжатларини такомиллаштиришга қаратилган таклифлар муҳокама қилинди.

Within the framework of the educational process integrated into the practice of the prosecutor's office at the Law Enforcement Academy, professional development courses for district (city) prosecutors of the Corps of Specialized Prosecutors, assistant prosecutors equated to them, and employees of regional prosecutor's offices have been completed.
The course was dedicated to the topic "Improving the effectiveness of the prosecutor's participation in resolving disputes related to damage to state property and recovery from the state budget in order to protect the legally protected interests of the state in courts."
During the training sessions, issues of ensuring the effectiveness of the prosecutor's participation in the consideration of disputes related to state property in civil courts, mechanisms for organizing the execution of court decisions, and the formation of unified approaches in law enforcement practice were deeply analyzed.
At the same time, with the participation of industry experts, problems encountered in judicial practice were thoroughly reviewed, specific recommendations for their elimination were developed, and practical explanations were provided to the participants.
At the end of the course, the students' knowledge and skills were assessed. They also discussed proposals aimed at improving legislation based on an analysis of practical problems.