Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида Ихтисослаштирилган прокурорлар корпусининг туман (шаҳар) прокурорлари ва уларга тенглаштирилган прокурорлар ёрдамчилари ҳамда вилоят прокуратуралари маҳкама ходимлари учун “Судларда жиноят ишлари кўрилишида давлат айбловини қўллаб-қувватлаш ҳамда суд қарорлари ижросини таъминлашда прокуратура органларининг роли” мавзусидаги малака ошириш курси якунланди.
Ўқув жараёнида давлат айбловини қўллаб-қувватлашнинг амалий жиҳатлари, суд қарорлари ижросини таъминлашнинг самарали механизмлари ҳамда ҳуқуқни қўллаш амалиётида ягона ёндашувларни шакллантириш масалалари чуқур таҳлил қилинди.
Шунингдек, амалиётда учраётган муаммолар атрофлича кўриб чиқилиб, уларни ҳал этиш бўйича аниқ таклиф ва тавсиялар ишлаб чиқилди. Машғулотлар амалий кейслар, таҳлил ва очиқ мулоқот шаклида ташкил этилди.
Курс якунида тингловчиларнинг билим ва кўникмалари баҳоланиб, улар томонидан амалиётдаги муаммолар таҳлили асосида қонунчиликни такомиллаштиришга қаратилган таклифлар кўриб чиқилди.
Мазкур ўқув дастури прокуратура органлари фаолиятида самарадорликни ошириш, ягона ҳуқуқни қўллаш амалиётини таъминлаш ва суд қарорлари ижроси механизмларини мустаҳкамлашга хизмат қилади.

В Правоохранительной академии завершен курс повышения квалификации районных (городских) прокуроров специализированного корпуса, приравненных к ним помощников прокуроров, а также сотрудников аппаратов областных прокуратур на тему «Роль органов прокуратуры в поддержании государственного обвинения при рассмотрении уголовных дел в судах и обеспечении исполнения судебных решений».
В ходе обучения детально рассмотрены практические аспекты поддержания государственного обвинения, эффективные механизмы обеспечения исполнения судебных решений, а также вопросы формирования единых подходов в правоприменительной практике.
Наряду с этим проведен анализ актуальных проблем, возникающих в практике, выработаны конкретные рекомендации по их решению. Обучение организовано в формате кейс-анализа, практических обсуждений и открытого диалога.
По итогам курса проведена оценка знаний и навыков слушателей, рассмотрены их предложения по совершенствованию законодательства, подготовленные на основе анализа практических проблем.
Реализация данного учебного курса способствует повышению эффективности деятельности органов прокуратуры, обеспечению единообразия правоприменения и укреплению механизмов исполнения судебных решений.