Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида анъанавий тарзда ўтказиб келинаётган «Юридик фан ва ҳуқуқни қўллаш амалиётининг долзарб масалалари» мавзусидаги республика илмий-амалий конференцияси бўлиб ўтди.
Конференцияда Тошкент давлат юридик университети, Ўзбекистон Республикаси Одил судлов академияси, Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий маркази ҳамда бошқа миллий ҳамкор ташкилотлар вакиллари, шунингдек Беларусь Республикасининг Янка Купала номидаги Гродно давлат университети, Латвия Республикасининг «Туриба» университети юридик факультети профессор-ўқитувчилари, ёш олимлар ва тадқиқотчилар иштирок этди.
Тадбирнинг асосий мақсади юридик фанни ривожлантириш, ҳуқуқни қўллаш амалиёти билан илмий тадқиқотлар ўртасидаги узвий боғлиқликни мустаҳкамлаш ҳамда соҳадаги долзарб масалалар юзасидан илмий асосланган таклиф ва тавсиялар ишлаб чиқишдан иборат бўлди.
Конференция доирасида илм-фан ва инновацияларни ривожлантириш, илмий лойиҳаларни молиялаштириш ва тижоратлаштириш, юридик кадрлар тайёрлаш, қонунчиликни такомиллаштириш ҳамда ҳуқуқни қўллаш амалиёти самарадорлигини ошириш масалалари муҳокама қилинди.
Шунингдек, инсон ҳуқуқларини таъминлаш, фуқаролик ва маъмурий суд ишларини юритиш, меҳнат низолари, жиноят-процессуал исботлаш, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, ностандарт бандликни ҳуқуқий тартибга солиш каби йўналишлар бўйича фикр алмашилди.
Тадбирда сунъий интеллект ва блокчейн технологияларини ҳуқуқни қўллаш амалиётига жорий этиш билан боғлиқ ҳуқуқий масалалар, коррупцияга қарши курашиш, жиноятларни криминализация қилиш ҳамда янги институционал механизмларни жорий этишнинг замонавий ёндашувлари ҳам муҳокама марказида бўлди.
Конференция якунлари бўйича юридик фанни ривожлантириш, қонунчиликни такомиллаштириш ва ҳуқуқни қўллаш амалиёти самарадорлигини оширишга қаратилган илмий-амалий тавсиялар ишлаб чиқилиши таъкидланди. Тадбир материаллари асосида илмий мақолалар тўплами чоп этилиши режалаштирилди.

Harmony of legal science, practice, and innovation: a republican conference was held at the Academy
A traditional republican scientific-practical conference titled "Current Issues of Legal Science and Law Enforcement Practice" was held at the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan.
The conference was attended by representatives of the Tashkent State University of Law, the Academy of Justice of the Republic of Uzbekistan, the National Center for Human Rights and other national partner organizations, as well as professors and teachers of the Faculty of Law of Grodno State University named after Yanka Kupala of the Republic of Belarus, the University "Turiba" of the Republic of Latvia, young scientists and researchers.
The main goal of the event was to develop legal science, strengthen the interconnection between law enforcement practice and scientific research, and develop scientifically grounded proposals and recommendations on current issues in the field.
Within the framework of the conference, issues of developing science and innovation, financing and commercializing scientific projects, training legal personnel, improving legislation, and increasing the efficiency of law enforcement practice were discussed.
The parties also exchanged views on issues of ensuring human rights, civil and administrative litigation, labor disputes, criminal procedure, environmental protection, and the legal regulation of non-standard employment.
The event also focused on legal issues related to the introduction of artificial intelligence and blockchain technologies into law enforcement practice, anti-corruption, criminalization of crimes and modern approaches to the introduction of new institutional mechanisms.
It was noted that following the conference, scientific and practical recommendations aimed at developing legal science, improving legislation, and increasing the efficiency of law enforcement practice will be developed. It is planned to publish a collection of scientific articles based on the materials of the event.