9 май – Хотира ва қадрлаш куни муносабати билан Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси талабалари учун навбатдаги маънавий-маърифий тадбир ташкил этилди.
Тадбирдан кўзланган мақсад ёшларни ҳарбий-ватанпарварлик руҳида тарбиялаш, уларда Ватанга муҳаббат, тарихий хотирага ҳурмат, инсон қадрини улуғлаш, меҳр-оқибат ва фидойилик каби эзгу фазилатларни янада мустаҳкамлашдан иборат бўлди.
Тадбир доирасида талабаларнинг «Ғалаба боғи» ёдгорлик мажмуаси ҳамда «Шон-шараф» давлат музейига ташрифи ташкил этилди. Ташриф давомида улар ўзбек халқининг Иккинчи жаҳон уруши йилларидаги шонли тарихи, фронт ва фронт ортида кўрсатган жасорати, матонати ва қаҳрамонликлари билан яқиндан танишдилар.
Шунингдек, талабалар учун «Шон-шараф» давлат музейи масъул ходими, Мудофаа вазирлигининг истеъфодаги офицери, захирадаги подполковник А.Раҳимов билан учрашув ташкил этилди. Учрашувда Иккинчи жаҳон уруши йилларида халқимизнинг ғалабага қўшган ҳиссаси, тинчлик ва барқарорликнинг қадри, шунингдек мамлакатимизда мудофаа ва хавфсизлик соҳаларида амалга оширилаётган ислоҳотлар ҳақида фикр юритилди.
Ташриф якунида музейнинг анжуманлар залида талабаларга «Илҳақ» бадиий фильми намойиш этилди.
Мазкур тадбир ёш авлод қалбида бугунги тинч ва осойишта ҳаёт, мусаффо осмон ҳамда барқарорликнинг бебаҳо неъмат эканини чуқур англаш, уларни асраб-авайлаш ҳар бир фуқаронинг муқаддас бурчи эканини сингдиришга хизмат қилди.

В связи с 9 мая – Днём памяти и почестей для студентов Правоохранительной академии Республики Узбекистан организовано очередное духовно-просветительское мероприятие.
Целью мероприятия стало воспитание молодёжи в военно-патриотическом духе, укрепление у студентов чувства любви к Родине, уважения к исторической памяти, человеческому достоинству, а также таких качеств, как милосердие, благодарность и самоотверженность.
В рамках мероприятия была организована поездка студентов в мемориальный комплекс «Парк Победы» и Государственный музей «Шон-шараф». В ходе посещения студенты ознакомились со славной историей народа Узбекистана в годы Второй мировой войны, его мужеством, стойкостью и героизмом, проявленными как на фронте, так и в тылу.
Также состоялась встреча с ответственным сотрудником Государственного музея «Шон-шараф», офицером Министерства обороны в отставке, подполковником запаса А.Рахимовым. В ходе беседы были освещены вклад народа Узбекистана в достижение Победы, значение мира и стабильности, а также проводимые в стране реформы в сферах обороны и безопасности.
В завершение визита в конференц-зале музея студентам был продемонстрирован художественный фильм «Илҳақ».
Проведенное мероприятие способствовало формированию у молодого поколения глубокого понимания ценности мирной и спокойной жизни, чистого неба и стабильности, а также осознанию того, что их сохранение является священным долгом каждого гражданина.
В Академии будет продолжена системная работа по организации подобных духовно-просветительских мероприятий.