Суд жараёни имитацияси: талабалар ўртасида касбий беллашув
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида бакалавриатнинг 3-босқич “Прокурорлик фаолияти” йўналиши талабалари ўртасида жиноят ишлари бўйича намунавий “Суд процесси имитацияси” танлови ўтказилди.
Танловдан кўзланган асосий мақсад талабаларнинг назарий билимларини амалиёт билан уйғунлаштириш, суд жараёнларини ташкил этиш ва юритиш бўйича амалий кўникмаларини ривожлантиришдан иборат бўлди.
Беллашувда “Адолат”, “Фемида” ҳамда “Қонун” жамоалари иштирок этди. Танлов давомида талабалар жиноят ишларини кўриб чиқиш жараёнида прокурор, судья, адвокат ва бошқа процесс иштирокчиларининг ваколатлари, ҳуқуқий позицияси ҳамда касбий маҳоратини амалий жиҳатдан намоён этдилар.
Иштирокчиларнинг ҳуқуқий билимлари, нотиқлик маҳорати, тезкор фикрлаш қобилияти, жиноят-процессуал қонунчилик нормаларини қўллаш кўникмалари ва суд муҳокамасидаги муомала маданияти ҳакамлар томонидан баҳоланди. Ҳақиқий суд муҳитини акс эттирган суд жараёни имитацияси иштирокчилар ва томошабинларда катта қизиқиш уйғотди.
Юксак рақобат руҳида ўтган танлов якунига кўра, “Адолат” жамоаси ғолибликни қўлга киритди. “Фемида” жамоаси иккинчи, “Қонун” жамоаси учинчи ўринни эгаллади.
Шунингдек, қатор махсус номинациялар бўйича ҳам ғолиблар аниқланди. “Энг яхши судья” номинацияси бўйича Р.Кушмаков, “Энг яхши давлат айбловчиси” – Л.Абдикулова, “Энг яхши адвокат” – О.Абдурайимов ва “Энг яхши иштирокчи” номинациясида Д.Нормуродов ғолиб деб топилди.

В Правоохранительной академии Республики Узбекистан среди студентов 3-курса направления бакалавриата «Прокурорская деятельность» состоялся конкурс по уголовным делам «Имитация судебного процесса».
Основной целью конкурса стало объединение теоретических знаний с практикой, а также развитие у студентов навыков организации и ведения судебного процесса.
В состязании приняли участие команды «Адолат», «Фемида» и «Қонун». В ходе конкурсных выступлений участники продемонстрировали практические навыки исполнения процессуальных ролей прокурора, судьи, адвоката и других участников процесса, представив собственные правовые позиции и профессиональные компетенции.
Жюри оценивало уровень правовых знаний студентов, ораторское мастерство, способность к оперативному мышлению, навыки применения норм уголовно-процессуального законодательства и культуру поведения в судебном заседании. Имитация судебного процесса, максимально приближенная к реальной судебной практике, вызвала большой интерес у участников и зрителей.
По итогам конкурса победителем стала команда «Адолат». Второе место заняла команда «Фемида», третье – команда «Қонун».
Также были определены победители специальных номинаций: «Лучший судья» – Р. Кушмаков, «Лучший государственный обвинитель» – Л. Абдикулова, «Лучший адвокат» – О. Абдураимов, «Лучший участник» – Д. Нормуродов.