Ҳуқуқни муҳофаза қилиш соҳасида давлат органлари ўртасидаги ўзаро ҳамкорликни кенгайтириш, таълим ва амалиёт уйғунлигини таъминлаш ҳамда ижтимоий аҳамиятга эга ташаббусларни қўллаб-қувватлаш бугунги кунда устувор вазифалардан бири ҳисобланади.
Шу мақсадда Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси ҳамда Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги ҳузуридаги Жазони ижро этиш департаменти ўртасида ўзаро ҳамкорлик меморандуми имзоланди.
Меморандум жазони ижро этиш муассасаларида сақланаётган шахслар, хусусан, вояга етмаганларнинг таълим олиш ҳуқуқларини таъминлаш, уларнинг жамиятга ижтимоий мослашувини қўллаб-қувватлаш ҳамда жиноятчилик такрорланишининг олдини олишга қаратилган тизимли ҳамкорликни ривожлантиришни назарда тутади.
Ҳамкорлик доирасида жазони ижро этиш муассасаларида тарбиявий, маърифий ва ҳуқуқий ишлар самарадорлигини ошириш, вояга етмаганларни таълим ва касбга йўналтириш, уларнинг ҳуқуқий онги ва ижтимоий фаоллигини юксалтиришга қаратилган қўшма чора-тадбирларни амалга ошириш режалаштирилган.
Шунингдек, меморандум ҳуқуқни муҳофаза қилиш соҳасида кадрлар тайёрлаш жараёнида назария ва амалиёт уйғунлигини таъминлаш, таълим жараёнини амалий тажриба билан бойитиш ҳамда Академия тингловчи ва талабаларида жазони ижро этиш тизими фаолиятига оид касбий билим ва кўникмаларни мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Томонлар узоқ муддатли, тизимли ва ўзаро манфаатли ҳамкорликни ривожлантириш, мавжуд имкониятлардан самарали фойдаланиш ҳамда ижтимоий аҳамиятга эга ташаббусларни биргаликда амалга ошириш муҳимлигини таъкидладилар.

Укрепляется сотрудничество в сфере образования, социальной адаптации и подготовки кадров
Расширение межведомственного взаимодействия, обеспечение взаимосвязи образования и практики, а также поддержка социально значимых инициатив являются важными направлениями развития правоохранительной сферы.
В этой связи между Правоохранительной академией Республики Узбекистан и Департаментом исполнения наказаний при Министерстве внутренних дел Республики Узбекистан подписан меморандум о сотрудничестве.
Документ направлен на развитие системного взаимодействия в вопросах обеспечения права на образование лиц, содержащихся в учреждениях исполнения наказания, в особенности несовершеннолетних, содействия их социальной адаптации, а также предупреждения повторной преступности.
В рамках сотрудничества предусматривается реализация совместных мер по совершенствованию воспитательной, просветительской и правовой работы в учреждениях исполнения наказания, профессиональной и образовательной ориентации несовершеннолетних, повышению их правовой культуры и социальной активности.
Наряду с этим меморандум будет способствовать обеспечению взаимосвязи теории и практики в подготовке кадров для правоохранительной сферы, обогащению образовательного процесса практическим опытом, а также укреплению профессиональных знаний и навыков слушателей и студентов Академии в области деятельности системы исполнения наказаний.
Стороны подчеркнули важность развития долгосрочного, системного и взаимовыгодного сотрудничества, эффективного использования имеющегося потенциала и совместной реализации социально значимых инициатив.