Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида бакалавриат факультети талаба-қизлари учун дуал таълим доирасида “Оила ва хизмат мувозанати” (Work-Life Balance) мавзусида семинар-тренинг ташкил этилди.
Тадбир бўлажак ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ходималарида гендер тенглиги, маънавий маданият, рақамли гигиена, оилавий қадриятлар ҳамда хизмат фаолияти ва шахсий ҳаёт ўртасидаги мувозанатни таъминлашга оид билим, кўникма ва компетенцияларни ривожлантиришга қаратилди.
Семинар-тренингда Ички ишлар бош бошқармаси маънавият-маърифий ишлар ва кадрлар билан ишлаш бошқармаси бошлиғининг хотин-қизлар масалалари бўйича ўринбосари, подполковник Идаля Миниханова, Психологлар ассоциацияси психологи, психология фанлари номзоди, доцент Хулқар Маҳмудова ҳамда соҳа мутахассислари иштирок этдилар.
Мулоқот давомида замонавий ҳуқуқни муҳофаза қилиш тизимида хотин-қизларнинг ўрни ва роли, касбий фаолиятда психологик барқарорликни таъминлаш, шахсий ривожланиш, вақтни самарали бошқариш, рақамли муҳитда хавфсиз ва масъулиятли фаолият юритиш масалалари муҳокама қилинди.
Таъкидланганидек, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари учун рақобатбардош ва юқори малакали кадрларни тайёрлаш жараёни нафақат касбий билим ва амалий кўникмаларни шакллантиришни, балки бўлажак мутахассисларнинг маънавий баркамоллиги, психологик барқарорлиги ва ҳаётий компетенцияларини ривожлантиришни ҳам талаб этади.
Семинар-тренинг иштирокчилар учун тажриба алмашиш, долзарб масалаларни муҳокама қилиш ва келгусидаги касбий фаолиятда муҳим аҳамият касб этадиган амалий тавсиялар олиш имконини берди.

В Правоохранительной академии Республики Узбекистан в рамках дуального образования для студенток факультета бакалавриата состоялся семинар-тренинг на тему «Семья и служба: баланс приоритетов» (Work-Life Balance).
Мероприятие направлено на развитие у будущих сотрудниц правоохранительных органов знаний, навыков и компетенций в сфере гендерного равенства, духовно-нравственной культуры, цифровой гигиены, семейных ценностей, а также обеспечения гармоничного баланса между профессиональной деятельностью и личной жизнью.
В семинаре-тренинге приняли участие заместитель начальника Управления по духовно-просветительской работе и работе с кадрами по вопросам женщин Главного управления внутренних дел, подполковник Идаля Миниханова, психолог Ассоциации психологов, кандидат психологических наук, доцент Хулкар Махмудова, а также профильные специалисты.
В ходе открытого диалога обсуждены вопросы роли женщин в современной правоохранительной системе, укрепления психологической устойчивости, личностного развития, эффективного управления временем, сохранения семейных ценностей и формирования ответственного поведения в цифровой среде.
Как отмечалось, подготовка конкурентоспособных и высококвалифицированных кадров для правоохранительной системы предполагает не только формирование профессиональных знаний и практических навыков, но и развитие личностных качеств, высокой культуры, эмоциональной устойчивости и способности эффективно совмещать служебные обязанности с семейной жизнью.
Семинар-тренинг стал площадкой для обмена опытом, обсуждения актуальных вопросов и получения практических рекомендаций, имеющих важное значение для дальнейшего профессионального и личностного становления будущих сотрудниц правоохранительных органов.