Молиявий хавфсизлик соҳасидаги иқтидорли ёшларни аниқлаш ва қўллаб-қувватлаш йўлидаги муҳим қадам
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси томонидан Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги ҳузуридаги Олий таълимни ривожлантириш тадқиқотлари маркази билан ҳамкорликда молиявий хавфсизлик бўйича туркум фан олимпиадаларининг республика босқичи ўтказилди.
Тадбир Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашиш соҳасидаги Халқаро тармоқ институтига аъзо олий таълим муассасалари ҳамда республиканинг бошқа давлат ва нодавлат олий таълим муассасалари талабаларини бир майдонда жамлади.
Олимпиадада Тошкент давлат юридик университети, Тошкент давлат иқтисодиёт университети, Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги Тошкент ахборот технологиялари университети ҳамда мамлакатнинг бошқа олий таълим муассасаларидан жами 150 нафардан ортиқ талаба иштирок этди. Улар “Юриспруденция”, “Ахборот хавфсизлиги”, “Иқтисодий хавфсизлик” ва “Халқаро муносабатлар” йўналишлари бўйича молиявий хавфсизлик, ҳуқуқий таҳлил, иқтисодий хавфларни баҳолаш, ахборот хавфсизлиги ва халқаро муносабатларга оид билим ҳамда амалий кўникмаларини намоён этдилар.
Якуний натижаларга кўра, юқори балл тўплаган иштирокчилар I, II ва III даражали дипломлар ҳамда Академиянинг эсдалик совғалари билан тақдирланди. Шунингдек, “Юриспруденция” ва “Иқтисодий хавфсизлик” йўналишларида 3 нафардан, “Ахборот хавфсизлиги” ва “Халқаро муносабатлар” йўналишларида 2 нафардан жами 10 нафар энг юқори натижа кўрсатган талаба молиявий хавфсизлик бўйича халқаро олимпиадада иштирок этиш учун саралаб олинди.
Тадбир доирасида иштирокчилар Академиянинг замонавий таълим ва амалий тайёргарлик инфратузилмаси билан ҳам таништирилди. Улар тергов ҳаракатлари ва суд жараёнларини моделлаштириш учун мўлжалланган махсус ўқув хоналари, криминалистик полигонлар, суд-тиббий экспертиза ва Дарквеб лабораториялари, Коррупцияга қарши курашиш бўйича Виртуал академия ҳамда Рақамли криминалистика институти фаолияти ҳақида маълумот олдилар.
Мазкур олимпиада ёшларнинг молиявий хавфсизлик соҳасидаги билим ва кўникмаларини янада ривожлантириш, иқтидорли талабаларни аниқлаш ва қўллаб-қувватлаш, уларни халқаро интеллектуал беллашувларга тайёрлаш, шунингдек, иқтисодий жиноятчилик, коррупция, жиноий даромадларни легаллаштириш ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашиш соҳалари учун истиқболли кадрлар захирасини шакллантиришга хизмат қилади.

Важный шаг в выявлении и поддержке талантливой молодежи в сфере финансовой безопасности
Правоохранительная академия Республики Узбекистан совместно с Центром исследований развития высшего образования при Министерстве высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан провела республиканский этап серии предметных олимпиад по финансовой безопасности.
Мероприятие объединило на одной площадке студентов высших образовательных учреждений – участников Международного сетевого института в сфере противодействия легализации доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, а также представителей других государственных и негосударственных вузов республики.
В олимпиаде приняли участие более 150 студентов, представляющих Ташкентский государственный юридический университет, Ташкентский государственный экономический университет, Ташкентский университет информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий, а также другие высшие образовательные учреждения страны. Участники продемонстрировали свои знания и практические навыки по направлениям «Юриспруденция», «Информационная безопасность», «Экономическая безопасность» и «Международные отношения», включая вопросы финансовой безопасности, правового анализа, оценки экономических рисков, информационной безопасности и международного сотрудничества.
По итогам олимпиады участники, набравшие наибольшее количество баллов, награждены дипломами I, II и III степени, а также памятными подарками Академии. Кроме того, 10 студентов, показавших лучшие результаты по направлениям олимпиады, получили право представить страну на Международной олимпиаде по финансовой безопасности. В их числе по три победителя по направлениям «Юриспруденция» и «Экономическая безопасность», а также по два победителя по направлениям «Информационная безопасность» и «Международные отношения».
В рамках мероприятия участники также ознакомились с современной образовательной и практической инфраструктурой Академии, включая специализированные аудитории для моделирования следственных действий и судебных процессов, криминалистические полигоны, лаборатории судебно-медицинской экспертизы и Дарквеб-исследований, Виртуальную академию по противодействию коррупции и деятельность Института цифровой криминалистики.
Проведение подобных олимпиад способствует дальнейшему развитию знаний и навыков молодежи в сфере финансовой безопасности, выявлению и поддержке талантливых студентов, их подготовке к международным интеллектуальным соревнованиям, а также формированию перспективного кадрового резерва для противодействия экономической преступности, коррупции, легализации преступных доходов и финансированию терроризма.