Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси мустақил изланувчиси Баҳодиров Ўткирхон Бахриддиновичнинг 12.00.09 – «Жиноят процесси. Криминалистика, тезкор-қидирув ҳуқуқи ва суд экспертизаси» ихтисослиги бўйича юридик фанлар бўйича фалсафа доктори (PhD) илмий даражасини олиш учун тайёрлаган диссертация ишининг кафедралараро муҳокамаси бўлиб ўтди.
«Ўзлаштириш ёки растрата йўли билан талон-торож қилиш жиноятларини тергов қилишни замонавий тенденциялар асосида такомиллаштириш» мавзусидаги тадқиқотда мазкур тоифадаги жиноятларни тергов қилиш методикасини такомиллаштиришнинг назарий ва амалий жиҳатлари ҳамда тергов фаолиятига замонавий ёндашувларни жорий этиш масалалари таҳлил қилинган.
Муҳокама давомида ишнинг долзарблиги, илмий янгилиги, назарий ва амалий аҳамияти кўриб чиқилиб, уни янада такомиллаштириш юзасидан таклиф ва тавсиялар билдирилди.
Муҳокама якунларига кўра диссертация иши ижобий баҳоланди ҳамда белгиланган тартибда кейинги босқичга тавсия этилди.

An interdepartmental discussion of the dissertation work took place.
Independent researcher of the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan Bakhodirov Utkirkhon Bakhriddinovich's 12.00.09 - "Criminal Procedure. Interdepartmental discussion of the dissertation for the degree of Doctor of Philosophy (PhD) in Legal Sciences in the specialty "Forensics, Operational-Search Law, and Forensic Expertise" was held.
In the study titled "Improving the Investigation of the Crimes of Embezzlement or Misappropriation Based on Modern Trends," the theoretical and practical aspects of improving the methodology for investigating this category of crimes, as well as the implementation of modern approaches to investigative activities, were analyzed.
During the discussion, the relevance, scientific novelty, theoretical and practical significance of the work were considered, and proposals and recommendations for its further improvement were made.
Based on the results of the discussion, the dissertation work was positively evaluated and recommended for the next stage in accordance with the established procedure.