Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси Ўзбекистон–Хитой етакчи таҳлил марказларининг “10+10” форуми ишида иштирок этди
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси раҳбарияти Шанхай шаҳрида бўлиб ўтган Ўзбекистон ва Хитой етакчи таҳлил марказларининг “10+10” форумида иштирок этди.
“Ўзбекистон – Хитой муносабатларининг янги босқичи: умумий қараш ва умумий келажак” мавзусида ташкил этилган форум икки мамлакатнинг етакчи таҳлил марказлари, илмий-тадқиқот ва таълим муассасалари раҳбарлари ҳамда экспертларини бир майдонга жамлади. Тадбир доирасида стратегик шерикликни янада ривожлантириш, миллий тараққиёт устуворликлари, минтақавий хавфсизлик ва барқарор ривожланиш масалалари муҳокама қилинди.
Форум ишида Академия бошлиғининг биринчи ўринбосари, профессор Евгений Вячеславович Коленко Ўзбекистон делегацияси таркибида иштирок этди. У “Ўзбекистон ва Хитой: тараққиёт бўйича умумий ёндашувлар ва умумий миллий устуворликлар” мавзусидаги сессияга модераторлик қилди.
Шунингдек, Е.В. Коленко “Ўзбекистон–Хитой ҳамкорлигининг кўп томонлама форматлари: ШҲТ, “Бир макон, бир йўл”, “Хитой – Марказий Осиё” саммити ва бошқа платформалар” мавзусидаги сессия доирасида маъруза қилди.
Маърузада замонавий чақириқлар шароитида ҳуқуқшунослик ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш фаолиятида таҳлилий ёндашувларнинг аҳамияти, ҳуқуқий қарорлар қабул қилиш жараёнларини илмий ва экспертлик жиҳатдан таъминлаш, шунингдек, рақамлаштириш шароитида ҳуқуқни қўллаш амалиётини такомиллаштириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Шунингдек, Академия томонидан ҳуқуқий ислоҳотларни илмий ва эксперт-таҳлилий жиҳатдан қўллаб-қувватлаш, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар учун юқори малакали кадрлар тайёрлаш, илмий тадқиқотлар натижаларини амалиётга татбиқ этиш ҳамда халқаро ҳамкорликни ривожлантириш борасида амалга оширилаётган ишлар тақдим этилди.
Форум доирасида таҳлилий, илмий-тадқиқот ва таълим соҳаларидаги Ўзбекистон–Хитой ҳамкорлигини янада ривожлантириш истиқболлари, шунингдек долзарб минтақавий ва халқаро чақириқларга нисбатан умумий ёндашувларни ишлаб чиқиш масалалари муҳокама қилинди.
Форум экспертлар мулоқотини мустаҳкамлаш, тажриба алмашиш ва Ўзбекистон ҳамда Хитойнинг таҳлил марказлари, илмий ва таълим муассасалари ўртасидаги ҳамкорликни кенгайтириш учун муҳим майдон бўлиб хизмат қилди.

Правоохранительная академия приняла участие в работе ведущих аналитических центров «10+10» Узбекистан – Китай
Руководство Правоохранительной академии Республики Узбекистан приняло участие в Форуме ведущих аналитических центров Узбекистана и Китая в формате «10+10», состоявшемся в городе Шанхае.
Форум, прошедший под темой «Новый этап узбекско-китайских отношений: общее видение и общее будущее», объединил руководителей и экспертов ведущих аналитических центров, научно-исследовательских и образовательных учреждений двух стран. В центре внимания находились вопросы дальнейшего развития стратегического партнёрства, национальных приоритетов развития, региональной безопасности и устойчивого развития.
В работе форума первый заместитель начальника Правоохранительной академии Республики Узбекистан Евгений Вячеславович Коленко принял участие в составе делегации Узбекистана. Он выступил модератором сессии «Узбекистан и Китай: общее видение развития и общие национальные приоритеты».
Кроме того, Евгений Вячеславович Коленко выступил с докладом в рамках сессии «Многостороннее измерение узбекско-китайского сотрудничества: ШОС, «Один пояс, один путь», Саммит «Китай – Центральная Азия» и другие форматы».
В своем выступлении он акцентировал внимание на возрастающей роли аналитической деятельности в юриспруденции и правоохранительной сфере в условиях современных вызовов, необходимости научно-экспертного сопровождения процессов принятия правовых решений, а также совершенствования правоприменительной практики в условиях цифровой трансформации.
Отдельное внимание было уделено деятельности Академии по научному и экспертно-аналитическому сопровождению правовых реформ, подготовке высококвалифицированных кадров для правоохранительных органов, внедрению результатов научных исследований в практику и развитию международного сотрудничества.
В рамках форума обсуждены перспективы дальнейшего развития узбекско-китайского сотрудничества в аналитической, научно-исследовательской и образовательной сферах, а также вопросы выработки совместных подходов к актуальным региональным и международным вызовам.
Форум стал важной площадкой для укрепления экспертного диалога, обмена опытом и расширения взаимодействия между аналитическими центрами, научными и образовательными учреждениями Узбекистана и Китая.