Хавфсиз маҳалла учун билим, кўникма ва ҳамжиҳатлик
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси томонидан “маҳалла еттилиги” ва ҳуқуқ-тартибот органлари ходимлари учун ташкил этилган махсус ўқув курслари якунланди. Машғулотлар маҳаллаларда ҳуқуқбузарликларнинг барвақт олдини олиш, ижтимоий профилактика самарадорлигини ошириш ҳамда жамоат хавфсизлигини таъминлаш соҳасидаги амалий кўникмаларни мустаҳкамлашга қаратилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг жиноятчиликнинг барвақт олдини олиш, маҳаллаларда хавфсиз муҳитни шакллантириш ва жамоат хавфсизлигини самарали таъминлашга қаратилган қарорлари ҳамда берилган топшириқлар ижросини таъминлаш мақсадида Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси томонидан Тошкент шаҳрининг Академияга бириктирилган Яшнобод, Шайхонтоҳур ва Бектемир туманларидаги 136 та маҳаллада сайёр ўқув машғулотлари ташкил этилди.
Ўқув машғулотлари Академия профессор-ўқитувчилари, шунингдек, бошқа олий таълим муассасалари ва масъул ташкилотлардан жалб қилинган олимлар ҳамда мутахассислар томонидан 10 ҳафта давомида олиб борилди.
Машғулотлар ягона дастур асосида ташкил этилиб, “Жиноятларни барвақт олдини олиш”, “Ижтимоий профилактика”, “Наркожиноятларга қарши курашиш”, “Маъмурий-юрисдикцион фаолият”, “Амалий психология”, “Муаммоли социология”, “Рақамли саводхонлик”, “Кибермаданиятни шакллантириш” ҳамда “Иш юритишни ташкил этиш” каби муҳим йўналишларни қамраб олди.
Ўқув жараёнида ҳуқуқбузарликларнинг барвақт олдини олиш, аҳоли билан ишлашнинг замонавий механизмларини жорий этиш, ижтимоий профилактика самарадорлигини ошириш ҳамда жамоат хавфсизлигини таъминлаш соҳасидаги амалий кўникмаларни мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратилди. Машғулотларда амалий кейслар, интерактив усуллар ва ҳаётий вазиятларга асосланган машқлардан кенг фойдаланилди.
Махсус ўқув курслари доирасида жами 738 нафар маҳалла раислари, ҳоким ёрдамчилари, хотин-қизлар фаоллари, ёшлар етакчилари ҳамда профилактика инспекторларининг малакаси оширилди. Курс якунида барча тингловчилар якуний синовларни муваффақиятли топшириб, сертификатларга эга бўлдилар.
Мазкур ўқув курслари маҳаллаларда ҳуқуқбузарликларнинг барвақт олдини олиш, аҳоли муаммоларини манзилли ҳал этиш, жамоат хавфсизлигини таъминлаш ҳамда “маҳалла еттилиги” фаолияти самарадорлигини янада оширишга хизмат қилади.

Правоохранительной академией завершены специальные учебные курсы для представителей «махаллинской семерки» и сотрудников правоохранительных органов. Обучение было направлено на укрепление практических навыков в сфере ранней профилактики правонарушений, повышения эффективности социальной профилактики и обеспечения общественной безопасности на местах.
В целях исполнения решений и поручений Президента Республики Узбекистан, направленных на раннюю профилактику преступности, формирование безопасной среды в махаллях и эффективное обеспечение общественной безопасности, Правоохранительной академией Республики Узбекистан были организованы выездные учебные занятия в 136 махаллях Яшнабадского, Шайхантахурского и Бектемирского районов города Ташкента, закрепленных за Академией.
Занятия в течение десяти недель проводили профессорско-преподавательский состав Академии, а также привлеченные ученые и специалисты других высших образовательных учреждений и профильных организаций.
Обучение осуществлялось по единой программе и охватывало такие направления, как ранняя профилактика преступности, социальная профилактика, противодействие наркопреступности, административно-юрисдикционная деятельность, практическая психология, проблемная социология, цифровая грамотность, формирование киберкультуры и организация делопроизводства.
Особое внимание было уделено вопросам раннего предупреждения правонарушений, повышению эффективности социальной профилактики, внедрению современных механизмов работы с населением и укреплению практических навыков в сфере обеспечения общественной безопасности. В ходе обучения широко применялись интерактивные методы, практические кейсы и разбор реальных ситуаций.
В рамках специальных учебных курсов повышение квалификации прошли 738 председателей махаллей, помощников хокимов, активистов по работе с женщинами, молодежных лидеров и инспекторов профилактики. По итогам обучения все слушатели успешно прошли итоговые испытания и получили сертификаты.
Реализация данных курсов будет способствовать дальнейшему повышению эффективности деятельности «махаллинской семерки», раннему предупреждению правонарушений, адресному решению проблем населения и укреплению общественной безопасности на местах.