Халқаро жиноят ҳуқуқи бўйича нуфузли мусобақада Академия жамоаси иштирок этмоқда
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси талабалари ва ходимлари Нидерландия Қироллигининг Гаага шаҳрида Лейден университети ҳузурида ташкил этилган IBA ICC Moot Court Competition 2026 халқаро мусобақасида иштирок этмоқда. Мазкур нуфузли майдон халқаро жиноят ҳуқуқи ва халқаро гуманитар ҳуқуқ соҳасида назарий билимларни амалиёт билан уйғунлаштириш ҳамда профессионал кўникмаларни ривожлантириш имконини беради.
Мусобақа доирасида иштирокчилар Халқаро жиноят суди фаолияти асосида ташкил этилган суд жараёнлари симуляциясида иштирок этиб, прокурор, ҳимоячи ва давлат вакили сифатида ҳуқуқий позицияларни ҳимоя қиладилар.
Жамоалар томонидан ёзма ҳуқуқий ҳужжатлар ва процессуал меморандумлар тайёрланиб, оғзаки баҳс-мунозараларда иштирок этилади. Ҳуқуқий позициялар Халқаро жиноят суди судьялари, профессорлар ва халқаро ҳуқуқ соҳасидаги етакчи мутахассислар иштирокида ҳимоя қилинади.
Мусобақа иштирокчилари халқаро жиноят ҳуқуқи ва халқаро гуманитар ҳуқуқ нормаларини амалиётда қўллаш, ҳуқуқий тадқиқотлар олиб бориш, халқаро-ҳуқуқий манбаларни таҳлил қилиш, ҳуқуқий ҳужжатлар тайёрлаш ҳамда оммавий нутқ сўзлаш кўникмаларини ривожлантириш имкониятига эга бўладилар.
Шунингдек, мазкур мусобақа танқидий ва аналитик фикрлаш, жамоавий ишлаш, музокаралар олиб бориш ва ҳуқуқий позицияларни асосли ҳимоя қилиш бўйича амалий тажрибани бойитиш, шунингдек, халқаро ҳуқуқ соҳасидаги экспертлар билан профессионал мулоқотни йўлга қўйишга хизмат қилади.
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси жамоасининг ушбу халқаро мусобақадаги иштироки ёш юристларнинг интеллектуал салоҳиятини намоён этиш, шунингдек, миллий юридик таълим ва илм-фаннинг халқаро майдондаги нуфузини мустаҳкамлашга хизмат қилади.

Команда Академии участвует в престижном международном конкурсе по международному уголовному праву
Студенты и сотрудники Правоохранительной академии Республики Узбекистан принимают участие в международном конкурсе IBA ICC Moot Court Competition 2026, организованном при Лейденском университете в Гааге (Королевство Нидерландов). Престижная площадка предоставляет участникам возможность применить теоретические знания в области международного уголовного и гуманитарного права, а также развить профессиональные навыки.
В рамках конкурса участники принимают участие в моделировании судебных процессов, основанных на деятельности Международного уголовного суда, выступая в качестве прокурора, защитника и представителя государства.
Команды готовят письменные правовые документы и процессуальные меморандумы, участвуют в устных раундах и представляют правовые позиции перед судьями Международного уголовного суда, профессорами и ведущими специалистами в области международного права.
Конкурс предоставляет возможность совершенствовать навыки применения норм международного уголовного и гуманитарного права, проведения правовых исследований, анализа международно-правовых источников, подготовки процессуальных документов и публичных выступлений.
Кроме того, участие в конкурсе способствует развитию критического и аналитического мышления, навыков командной работы и ведения переговоров, а также установлению профессиональных контактов с международными экспертами и более глубокому пониманию современных тенденций международного права.
Участие команды Правоохранительной академии в данном международном конкурсе способствует раскрытию потенциала молодых юристов, а также укреплению международного авторитета отечественного юридического образования и научной школы.