Халқаро жиноят ҳуқуқи бўйича нуфузли мусобақада Академия жамоаси иштирок этмоқда
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси талабалари ва ходимлари Нидерландия Қироллигининг Гаага шаҳрида Лейден университети ҳузурида ташкил этилган IBA ICC Moot Court Competition 2026 халқаро мусобақасида иштирок этмоқда. Мазкур нуфузли майдон халқаро жиноят ҳуқуқи ва халқаро гуманитар ҳуқуқ соҳасида назарий билимларни амалиёт билан уйғунлаштириш ҳамда профессионал кўникмаларни ривожлантириш имконини беради.
Мусобақа доирасида иштирокчилар Халқаро жиноят суди фаолияти асосида ташкил этилган суд жараёнлари симуляциясида иштирок этиб, прокурор, ҳимоячи ва давлат вакили сифатида ҳуқуқий позицияларни ҳимоя қиладилар.
Жамоалар томонидан ёзма ҳуқуқий ҳужжатлар ва процессуал меморандумлар тайёрланиб, оғзаки баҳс-мунозараларда иштирок этилади. Ҳуқуқий позициялар Халқаро жиноят суди судьялари, профессорлар ва халқаро ҳуқуқ соҳасидаги етакчи мутахассислар иштирокида ҳимоя қилинади.
Мусобақа иштирокчилари халқаро жиноят ҳуқуқи ва халқаро гуманитар ҳуқуқ нормаларини амалиётда қўллаш, ҳуқуқий тадқиқотлар олиб бориш, халқаро-ҳуқуқий манбаларни таҳлил қилиш, ҳуқуқий ҳужжатлар тайёрлаш ҳамда оммавий нутқ сўзлаш кўникмаларини ривожлантириш имкониятига эга бўладилар.
Шунингдек, мазкур мусобақа танқидий ва аналитик фикрлаш, жамоавий ишлаш, музокаралар олиб бориш ва ҳуқуқий позицияларни асосли ҳимоя қилиш бўйича амалий тажрибани бойитиш, шунингдек, халқаро ҳуқуқ соҳасидаги экспертлар билан профессионал мулоқотни йўлга қўйишга хизмат қилади.
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси жамоасининг ушбу халқаро мусобақадаги иштироки ёш юристларнинг интеллектуал салоҳиятини намоён этиш, шунингдек, миллий юридик таълим ва илм-фаннинг халқаро майдондаги нуфузини мустаҳкамлашга хизмат қилади.

The Academy's team is participating in a prestigious competition on international criminal law
Students and employees of the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan are participating in the International IBA International Court Competition 2026, organized at Leiden University in The Hague, Kingdom of the Netherlands. This prestigious platform allows for the harmonization of theoretical knowledge with practice and the development of professional skills in the field of international criminal law and international humanitarian law.
As part of the competition, participants will participate in a simulation of judicial proceedings organized based on the activities of the International Criminal Court and defend legal positions as a prosecutor, defense counsel, and state representative.
Teams prepare written legal documents and procedural memorandums, and participate in oral debates. Legal positions will be defended with the participation of judges of the International Criminal Court, professors, and leading experts in the field of international law.
Participants of the competition will have the opportunity to apply the norms of international criminal law and international humanitarian law in practice, conduct legal research, analyze international legal sources, prepare legal documents and develop public speaking skills.
Furthermore, this competition serves to enrich practical experience in critical and analytical thinking, teamwork, negotiation, and the substantiated defense of legal positions, as well as to establish professional dialogue with experts in the field of international law.
The participation of the Law Enforcement Academy team in this international competition serves to demonstrate the intellectual potential of young lawyers, as well as to strengthen the prestige of national legal education and science in the international arena.