Ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларнинг олий таълим ташкилотлари консорциуми ҳамда Ўзбекистон Республикаси Ёшлар ишлари агентлиги ташаббуси билан ташкил этилган ўқув-семинар замонавий билим ва кўникмаларга эга, стратегик фикрлайдиган ҳамда жамоада самарали ишлай оладиган ёш мутахассисларни тайёрлашга қаратилган мулоқот ва тажриба алмашиш майдонига айланди.
Тошкент вилояти Бўстонлиқ туманида жойлашган “Ёшлар оромгоҳи”да ўтказилган тадбирда Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси талабалари, шунингдек Жамоат хавфсизлиги университети, Ички ишлар вазирлиги академияси, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги академияси ва Божхона институти курсантлари иштирок этдилар.
Беш кунлик дастур стратегик лидерлик, замонавий давлат бошқаруви, медиакоммуникациялар, ёшлар сиёсати, киберхавфсизлик, сунъий интеллект, маълумотлар таҳлили ҳамда инновацион фикрлаш каби долзарб йўналишларни қамраб олди.
Дастур доирасида соҳа мутахассислари ва экспертлари иштирокида учрашувлар, амалий машғулотлар ва жамоавий лойиҳалар ташкил этилди. Бу эса иштирокчиларнинг ташаббускорлиги, мулоқот маданияти, стратегик фикрлаш ва жамоада самарали ишлаш кўникмаларини ривожлантиришга хизмат қилди.
Шунингдек, Консорциумга аъзо олий таълим муассасалари талабалари ва курсантлари ўртасида ўзаро тажриба алмашиш, профессионал алоқаларни мустаҳкамлаш ва келгусида қўшма ташаббусларни амалга ошириш учун самарали ҳамкорлик муҳити шаклланди.
Мазкур лойиҳа ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар тизими учун юксак лидерлик салоҳиятига эга, замонавий фикрлайдиган ва ўзгарувчан шароитларда самарали фаолият юритишга қодир кадрларни тайёрлашга қаратилган саъй-ҳаракатларнинг амалий ифодаси бўлди.

Учебный семинар, организованный по инициативе Агентства по делам молодежи Республики Узбекистан и Консорциума высших образовательных организаций правоохранительных органов, стал площадкой для развития лидерского потенциала, формирования современных компетенций и укрепления профессиональных связей между будущими специалистами правоохранительной системы.
В мероприятии, прошедшем в лагере «Ёшлар оромгоҳи» Бостанлыкского района Ташкентской области, приняли участие студенты Правоохранительной академии Республики Узбекистан, а также курсанты Университета общественной безопасности, Академии Министерства внутренних дел, Академии Министерства по чрезвычайным ситуациям и Таможенного института.
Пятидневная программа охватила вопросы стратегического лидерства, современного государственного управления, медиакоммуникаций, молодежной политики, кибербезопасности, искусственного интеллекта, анализа данных и инновационного мышления.
Важной частью программы стали встречи с экспертами, практические занятия и работа над командными проектами, позволившие участникам развить навыки стратегического мышления, коммуникации и эффективного взаимодействия в команде.
Кроме того, семинар способствовал формированию среды профессионального общения между студентами и курсантами образовательных организаций – членов Консорциума, создав дополнительные возможности для обмена опытом, реализации совместных инициатив и укрепления долгосрочных профессиональных связей.
Проект стал очередным шагом в подготовке нового поколения молодых лидеров, способных эффективно отвечать на современные вызовы и вносить вклад в дальнейшее развитие правоохранительной системы страны.