Рақамли далиллар билан ишлаш: Самарқандда терговчилар учун амалий семинар
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясининг Рақамли криминалистика илмий-тадқиқот институти мутахассислари томонидан Самарқанд вилояти прокуратураси ҳамда вилоят ички ишлар органлари терговчилари учун ахборот технологиялари ёрдамида содир этилаётган жиноятларни аниқлаш ва тергов қилиш масалаларига бағишланган ўқув-амалий семинар ўтказилди.
Тадбир Ўзбекистон Республикаси Президенти раислигида жорий йилнинг 27 январь куни ўтказилган видеоселектор йиғилишида белгиланган, хусусан, тергов сифатини тубдан ошириш ва унинг шаффофлигини таъминлашга қаратилган вазифалар ижроси доирасида ташкил этилди.
Семинарда кибержиноятларни фош этишда тезкор ахборот алмашинувини таъминлаш, рақамли далилларни олиш, қайд этиш ва сақлаш жараёнида уларнинг яхлитлиги ҳамда далиллар занжири сақланишини таъминлаш масалалари муҳокама қилинди.
Шунингдек, электрон қурилмалар ва онлайн платформалардаги ахборот билан ишлаш, рақамли изларни аниқлаш, олинган маълумотларни процессуал тартибда мустаҳкамлаш ҳамда уларга ҳуқуқий баҳо беришнинг муҳим жиҳатлари юзасидан тушунтиришлар берилди.
Тадбир давомида иштирокчилар тергов амалиётида юзага келаётган долзарб масалаларни муҳокама қилиб, кибержиноятларни тергов қилишда замонавий ёндашувларни қўллаш бўйича ўзаро фикр ва тажриба алмашдилар.

Специалисты Научно-исследовательского института цифровой криминалистики Правоохранительной академии Республики Узбекистан провели учебно-практический семинар для следователей прокуратуры Самаркандской области и органов внутренних дел области, посвящённый вопросам выявления и расследования преступлений, совершаемых с использованием информационных технологий.
Мероприятие организовано в рамках реализации задач, обозначенных на видеоселекторном совещании под председательством Президента Республики Узбекистан, состоявшемся 27 января текущего года, в частности направленных на коренное повышение качества и обеспечение прозрачности следствия.
В ходе семинара обсуждались вопросы оперативного обмена информацией при раскрытии киберпреступлений, обеспечения целостности цифровых доказательств и сохранности цепочки их происхождения при изъятии, фиксации и хранении.
Отдельное внимание было уделено работе с информацией, содержащейся в электронных устройствах и на онлайн-платформах, выявлению цифровых следов, процессуальному закреплению полученных данных и их правовой оценке.
Участники обсудили актуальные вопросы, возникающие в следственной практике, обменялись опытом и мнениями по применению современных подходов к расследованию киберпреступлений.