Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида Адвокатлар палатаси билан ҳамкорликда адвокатлар ва терговчилар учун “Жиноят ва жиноят-процессуал қонунчилигини қўллаш масалалари” мавзусида семинар-тренинг ўтказилди.
Семинар-тренинг доирасида жиноятларни тўғри квалификация қилиш, далиллар билан ишлаш, шунингдек, суриштирув ва тергов жараёнларида ҳимоя ҳуқуқининг кафолатларини таъминлашга оид долзарб масалалар атрофлича муҳокама қилинди.
Ўқув дастури жиноятлар ва маъмурий ҳуқуқбузарликларни ўзаро фарқлаш, жумладан, маъмурий преюдиция билан боғлиқ ҳолатларга ҳуқуқий баҳо бериш, жиноятларни квалификация қилиш, далилларнинг мақбуллигини аниқлаш, суриштирув ва тергов босқичларида ҳимоя ҳуқуқини самарали таъминлаш бўйича тингловчиларнинг назарий билим ва амалий кўникмаларини ривожлантиришга қаратилди.
Машғулотлар Академия профессор-ўқитувчилари ҳамда тажрибали амалиётчи ходимлар иштирокида аниқ процессуал вазиятлар ва амалий кейслар таҳлили асосида ташкил этилди. Тингловчилар жиноят ва жиноят-процессуал қонунчилигини қўллаш, далилларни тўплаш, текшириш ва баҳолаш, ахборот-коммуникация технологияларидан самарали фойдаланиш, инсон ҳуқуқ ва эркинликлари кафолатларини таъминлаш масалалари бўйича билимларини мустаҳкамладилар.
Семинар-тренинг давомида ўтказилган баҳс-мунозара ва ўзаро муҳокамалар адвокатлар ҳамда терговчиларнинг касбий мулоқотини мустаҳкамлаш, ҳуқуқни қўллаш амалиётида учрайдиган мураккаб процессуал масалаларга нисбатан асосли ёндашувларни шакллантиришга хизмат қилди.
Шунингдек, иштирокчилар Академиянинг Рақамли криминалистика илмий-тадқиқот институти фаолияти билан яқиндан танишдилар. Тергов полигонлари, криминалистика ва бошқа махсус ўқув-имитация хоналарининг имкониятлари асосида улар замонавий криминалистик ёндашувлар хусусида фикр алмашдилар.

Квалификация преступлений, доказательства и защита: практический диалог адвокатов и следователей
В Правоохранительной академии совместно с Палатой адвокатов Республики Узбекистан проведен семинар-тренинг для адвокатов и следователей на тему «Вопросы применения уголовного и уголовно-процессуального законодательства».
В центре внимания участников находились актуальные вопросы правильной квалификации преступлений, работы с доказательствами, а также обеспечения гарантий права на защиту на стадиях дознания и предварительного следствия.
Учебная программа была направлена на развитие теоретических знаний и практических навыков по разграничению преступлений и административных правонарушений, включая правовую оценку вопросов административной преюдиции, квалификации преступлений, определению допустимости доказательств и эффективному обеспечению права на защиту в ходе дознания и следствия.
Занятия организованы с участием профессорско-преподавательского состава Академии и опытных практических работников на основе анализа конкретных процессуальных ситуаций и практических кейсов. Участники укрепили знания по применению уголовного и уголовно-процессуального законодательства, собиранию, проверке и оценке доказательств, эффективному использованию информационно-коммуникационных технологий, а также обеспечению гарантий прав и свобод человека.
Проведённые дискуссии и профессиональные обсуждения способствовали укреплению взаимодействия адвокатов и следователей, формированию обоснованных подходов к разрешению сложных процессуальных вопросов, возникающих в правоприменительной практике.
Кроме того, участники ознакомились с деятельностью Научно-исследовательского института цифровой криминалистики Академии. На базе следственных полигонов, криминалистических и других специальных учебно-имитационных помещений состоялся обмен мнениями по современным криминалистическим подходам.