Журналнинг илк сонида коррупциянинг олдини олиш, коррупция учун жавобгарлик, жиноий даромадларни легаллаштиришга қарши курашиш, коррупцияга қарши таълим ва тадқиқотлар, шунингдек, коррупция ҳамда инсон ҳуқуқлари ўртасидаги боғлиқликка оид долзарб мавзулар қамраб олинган.
Мақолалар халқаро таҳрир ва тақризлаш амалиёти асосида саралаб олинди. Нашрда халқаро таҳрир ҳайъати, икки томонлама яширин тақризлаш тизими, DOI рақамли идентификатори, очиқ фойдаланиш тамойили, нашр этиш этикаси қоидалари ва плагиатга қарши назорат механизмлари жорий этилган.
Таҳрир ҳайъати таркибига Швеция, АҚШ, Покистон, Жанубий Африка, Словения, Қозоғистон, Нидерландия, Бангладеш, Мексика, Индонезия ва Ўзбекистоннинг етакчи олимлари киритилган. Бу журнални турли илмий мактаблар ва тажрибаларни бирлаштирувчи, мақолаларни халқаро академик мезонлар асосида баҳолашга хизмат қилувчи мулоқот майдонига айлантиради.
“Anti-Corruption Studies and Research” ҳуқуқ, иқтисодиёт, сиёсатшунослик, социология, халқаро муносабатлар ва давлат бошқаруви соҳалари кесимида коррупцияга қарши курашиш масалаларини комплекс ўрганишга қаратилган. Журналнинг асосий вазифаси – илмий далилларга таянган сиёсат ва амалий ечимлар ишлаб чиқилишини қўллаб-қувватлашдир.
Таҳририят журнал мазмуни ва нашр сифатини халқаро стандартлар асосида изчил такомиллаштириш, уни келгусида “Scopus” халқаро илмий маълумотлар базасида индексланадиган нуфузли журналлар қаторига киритиш учун зарур мезонларга мувофиқлаштиришни стратегик мақсад қилиб белгилаган.
Илк соннинг нашр этилиши Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси учун коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги миллий илмий изланишларни халқаро илмий муомалага киритиш, уларнинг долзарблиги ва амалий аҳамиятини кенг намоён этиш борасидаги муҳим натижадир.

«Anti-Corruption Studies and Research»: новая международная площадка для научного диалога
Первый выпуск охватывает актуальные вопросы предупреждения коррупции, ответственности за коррупционные правонарушения, противодействия легализации преступных доходов, антикоррупционного образования и исследований, а также взаимосвязи коррупции и прав человека.
Статьи отобраны на основе международной редакционной и рецензионной практики. В журнале внедрены международная редакционная коллегия, система двойного слепого рецензирования, цифровой идентификатор DOI, модель открытого доступа, нормы публикационной этики и механизмы антиплагиатного контроля.
В состав редакционной коллегии вошли ведущие ученые из Швеции, США, Пакистана, Южно-Африканской Республики, Словении, Казахстана, Нидерландов, Бангладеш, Мексики, Индонезии и Узбекистана. Это формирует пространство профессионального диалога, объединяющее различные научные школы и практики, а также создаёт условия для оценки статей на основе международных академических критериев.
«Anti-Corruption Studies and Research» ориентирован на комплексное изучение проблем противодействия коррупции на стыке права, экономики, политологии, социологии, международных отношений и государственного управления. Его ключевая задача – содействовать выработке политики и практических решений, основанных на научных доказательствах.
Стратегическая цель редакции – последовательно совершенствовать содержание и качество журнала в соответствии с международными стандартами, обеспечивая его соответствие критериям, необходимым для последующего индексирования в международной научной базе данных «Scopus».
Выход первого номера стал важным результатом работы Правоохранительной академии Республики Узбекистан по включению национальных антикоррупционных исследований в международный научный оборот, расширению их академической видимости и практической востребованности.