Оилавий ва маиший зўравонликка қарши рақамли ечимлар: Грузия тажрибаси ўрганилди
Ишчи учрашувлар Грузия прокуратураси ва Квемо-Картли минтақавий прокуратураси, Грузия Ички ишлар вазирлигининг Инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш департаменти, «112» жамоат хавфсизлиги маркази, Полиция академияси, Жиноятчилик профилактикаси, озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жазоларни ижро этиш ва пробация миллий агентлиги, Давлат ғамхўрлиги ва одам савдоси жабрланувчиларига ёрдам агентлиги, Грузия Халқ ҳимоячиси – Омбудсман аппарати ҳамда Иване Жавахишвили номидаги Тбилиси давлат университети юридик факультети вакиллари билан ўтказилди.
Мулоқотларда оилавий ва маиший зўравонликка қарши курашишнинг ҳуқуқий, ташкилий ва институционал механизмлари муҳокама қилинди. Хусусан, мурожаатларни қабул қилиш ва тезкор кўриб чиқиш, хавф даражасини баҳолаш, ҳимоя чораларини қўллаш, жабрланувчиларга ҳуқуқий, психологик ва ижтимоий ёрдам кўрсатиш, шунингдек, масъул тузилмалар фаолиятини ўзаро мувофиқлаштириш масалалари атрофлича ўрганилди.
Алоҳида эътибор яратилаётган платформа учун аҳамиятли бўлган рақамли ечимларга қаратилди. Бунда мурожаатларни электрон қабул қилиш, ҳуқуқбузарликларни ягона ахборот тизимида қайд этиш, хавф даражасини баҳолаш, масъул идоралар ўртасида тезкор ахборот алмашинувини таъминлаш, кўрсатилаётган ёрдам сифатини мониторинг қилиш ва маълумотлар хавфсизлигини кафолатлаш амалиёти таҳлил қилинди.
Ташриф якунлари бўйича олинган амалий хулосалар ишлаб чиқилаётган платформанинг функционал имкониятларини белгилаш, идоралараро ҳамкорлик механизмларини такомиллаштириш ҳамда жабрланувчиларни ҳимоя қилишга қаратилган чораларни тезкор ва узвий ташкил этишда муҳим аҳамият касб этади.

Цифровые решения против семейно-бытового насилия: изучен опыт Грузии
Рабочие встречи состоялись с представителями Прокуратуры Грузии и региональной прокуратуры Квемо-Картли, Департамента защиты прав человека Министерства внутренних дел Грузии, Центра общественной безопасности «112», Полицейской академии, Национального агентства по предупреждению преступности, исполнению наказаний, не связанных с лишением свободы, и пробации, Государственного агентства по опеке и помощи жертвам торговли людьми, аппарата Народного защитника – Омбудсмана Грузии, а также юридического факультета Тбилисского государственного университета имени Иване Джавахишвили.
В ходе встреч были рассмотрены правовые, организационные и институциональные механизмы противодействия семейно-бытовому насилию. Особое внимание уделено порядку приема и оперативного рассмотрения обращений, оценке уровня риска, применению защитных мер, оказанию пострадавшим правовой, психологической и социальной помощи, а также координации действий ответственных структур.
Отдельный блок был посвящен цифровым решениям, имеющим значение для создаваемой платформы: электронному приему обращений, учету правонарушений в единой информационной системе, оценке рисков, оперативному обмену данными между ответственными органами, мониторингу качества оказываемой помощи и обеспечению безопасности данных.
Практические выводы по итогам визита будут учтены при определении функциональных возможностей создаваемой платформы, совершенствовании механизмов межведомственного взаимодействия и выстраивании более оперативной и непрерывной защиты пострадавших.