Гданьск университетида академик мобиллик дастурига қабул эълон қилинади
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси ҳамда Польша Республикасининг Гданьск университети ўртасидаги ҳамкорлик доирасида Академиянинг 2–3-курс талабалари учун академик мобиллик дастурига қабул эълон қилинди. Битирувчи курс талабалари танловда иштирок этмайди.
Дастур бир семестрга мўлжалланган бўлиб, 2026/2027 ўқув йилининг кузги семестрини хорижий ҳамкор университетда грант ёки тўлов-контракт асосида ўқиш имконини беради.
Танловда иштирок этиш учун талабгорларнинг:
– ўртача ўзлаштириш кўрсаткичи (GPA) камида 80 фоиз бўлиши;
– инглиз тилини билиш даражаси IELTS 6,0 ёки ундан юқори натижа билан тасдиқланган бўлиши лозим.
Дастурда иштирок этиш истагини билдирган талабалар қуйидаги ҳужжатларни 2026 йил 31 июлга қадар Офис-регистратор марказига тақдим этишлари керак:
– алмашинув дастурида иштирок этиш мақсади ва режалари баён этилган, мустақил тайёрланган ҳамда сунъий интеллект воситаларидан фойдаланилмаган инглиз тилидаги мотивацион хат – 500 сўзгача;
– академик транскрипт нусхаси;
– хорижга чиқиш паспортининг шахсий маълумотлар кўрсатилган саҳифаси нусхаси;
– инглиз тилини билиш даражасини тасдиқловчи IELTS сертификати;
– ижтимоий фаолликни тасдиқловчи сертификатлар ва бошқа ҳужжатлар – мавжуд бўлган тақдирда.
Онлайн тадбирларда иштирок этганлик учун берилган сертификатлар ва тавсияномалар қабул қилинмайди.
Танлов ва суҳбат натижаларига кўра, алоҳида иқтидорли талабаларга Гданьск университетида ўқиш тўловисиз таҳсил олиш имконияти берилади.
Дастурда тўлов асосида иштирок этувчи талабгорлар Гданьск университетига 1 800 евро миқдорида ўқиш тўловини амалга оширадилар.
Гданьск университетида таҳсил олиш билан боғлиқ бошқа барча харажатлар, жумладан, транспорт, виза, суғурта, ётоқхона ва яшаш харажатлари талабанинг ўз маблағлари ҳисобидан қопланади.
Академияда тўлов-контракт асосида таҳсил олаётган талабалар Академия билан тузилган шартномага мувофиқ контракт тўловларини белгиланган тартибда амалга оширадилар.

Объявляется прием на программу академической мобильности в Гданьском университете
В рамках сотрудничества между Правоохранительной академией Республики Узбекистан и Гданьским университетом Республики Польша объявлен прием на программу академической мобильности для студентов 2–3-х курсов Академии. Студенты выпускного курса в отборе не участвуют.
Программа рассчитана на один семестр и предоставляет возможность пройти обучение в осеннем семестре 2026/2027 учебного года в зарубежном университете-партнере на грантовой или платной основе.
Для участия в конкурсном отборе кандидатам необходимо соответствовать следующим требованиям:
– средний показатель академической успеваемости (GPA) – не менее 80 процентов;
– уровень владения английским языком – IELTS 6,0 и выше.
Студентам, желающим принять участие в программе, необходимо до 31 июля 2026 года представить в Центр «Офис-регистратор» следующие документы:
– мотивационное письмо на английском языке объемом до 500 слов с изложением целей и планов участия в программе, подготовленное самостоятельно, без использования инструментов искусственного интеллекта;
– копию академического транскрипта;
– копию страницы заграничного паспорта, содержащей персональные данные;
– сертификат IELTS, подтверждающий уровень владения английским языком;
– сертификаты и иные документы, подтверждающие общественную активность, – при наличии.
Сертификаты, полученные за участие в онлайн-мероприятиях, а также рекомендательные письма не принимаются.
По результатам конкурсного отбора и собеседования особо одарённым студентам будет предоставлена возможность обучения в Гданьском университете без внесения платы за обучение.
Участие в программе на платной основе предусматривает внесение в Гданьский университет платы за обучение в размере 1 800 евро.
Все иные расходы, связанные с обучением в Гданьском университете, включая транспортные расходы, оформление визы, страхование, проживание в общежитии и повседневные расходы, оплачиваются студентом самостоятельно.
Студенты, обучающиеся в Академии на платно-контрактной основе, продолжают в установленном порядке вносить платежи в соответствии с договором, заключенным с Академией.