Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида банклар, тўлов ва суғурта ташкилотларининг ички назорат ва комплаенс бўлинмалари ходимлари учун икки кунлик ўқув-амалий семинар ўтказилди. Академия томонидан Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти ва Марказий банк билан ҳамкорликда ташкил этилган машғулотлар жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштириш ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашишда рискка асосланган ёндашувни амалда қўллашга қаратилди.
Семинарда «Ипак Йўли», «Трастбанк», «Asia Alliance Bank», «TBC Bank» ва «Hamkorbank» банкларининг ички назорат ва комплаенс бўлинмалари ходимлари, шунингдек, «PAYME» АЖ тўлов ташкилоти ҳамда «TBC SUG‘URTA» АЖ суғурта ташкилоти вакиллари иштирок этди. Молия бозорининг турли сегментлари вакиллари иштирок этгани молиявий мониторинг масалаларини банк, тўлов ва суғурта хизматларининг ўзига хос хусусиятларини инобатга олган ҳолда кўриб чиқиш имконини берди.
Ўқув дастури миллий қонунчилик талаблари, ФАТФнинг халқаро стандартлари ва тавсиялари, рискка асосланган ёндашув, мижозларни лозим даражада ўрганиш ҳамда молиявий операциялар билан боғлиқ хатарларни аниқлаш, баҳолаш ва бошқариш масалаларини қамраб олди. Шубҳали операцияларни аниқлаш, юқори хавф омилларини белгилаш, манфаатлар тўқнашувининг олдини олиш, белгиланган чекловлар ва санкцияларга доир талабларга риоя қилиш, молиявий операцияларга ҳуқуқий баҳо бериш ҳамда тегишли чораларни белгилашга алоҳида эътибор қаратилди. Амалий кейслар асосида молия ташкилотлари фаолиятида учрайдиган одатий ва мураккаб вазиятлар, мижозлар хатти-ҳаракатлари ва операциялардаги юқори хавф аломатлари таҳлил қилиниб, аниқланган хатарларни камайтириш механизмлари муҳокама этилди.
Машғулотлар Академия профессор-ўқитувчилари, Марказий банк ва Департамент мутахассислари иштирокида интерактив шаклда ўтказилди. Иштирокчилар молиявий мониторинг соҳасидаги долзарб тенденцияларни муҳокама қилиб, ички назоратни ташкил этиш бўйича илғор миллий ва халқаро тажриба алмашдилар. Семинар якунида уларнинг молиявий хатарларни баҳолаш, шубҳали операцияларни аниқлаш, манфаатлар тўқнашувини бошқариш, рискка асосланган ёндашувни қўллаш ва зарур чораларни белгилаш бўйича амалий кўникмалари мустаҳкамланди.

В Правоохранительной академии Республики Узбекистан состоялся двухдневный учебно-практический семинар для сотрудников подразделений внутреннего контроля и комплаенса банков, платёжной и страховой организаций. Обучение, организованное Академией совместно с Департаментом по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре и Центральным банком Республики Узбекистан, было направлено на практическое применение риск-ориентированного подхода в сфере противодействия легализации доходов, полученных от преступной деятельности, и финансированию терроризма.
В семинаре приняли участие сотрудники подразделений внутреннего контроля и комплаенса АИКБ «Ипак Йули», ЧАБ «Трастбанк», АКБ «Asia Alliance Bank», АКБ «TBC Bank» и АКБ «Hamkorbank», а также представители платёжной организации АО «PAYME» и страховой организации АО «TBC SUG‘URTA». Такой состав позволил рассмотреть вопросы финансового мониторинга с учётом особенностей банковских, платёжных и страховых услуг.
Программа охватила требования национального законодательства, международные стандарты и рекомендации ФАТФ, применение риск-ориентированного подхода, проведение надлежащей проверки клиентов, а также выявление, оценку и управление рисками, связанными с финансовыми операциями. Особое внимание было уделено выявлению подозрительных операций, определению факторов повышенного риска, предупреждению конфликта интересов, соблюдению установленных ограничений и требований санкционного характера, правовой оценке финансовых операций и выбору соответствующих мер реагирования. На основе практических кейсов участники проанализировали типовые и сложные ситуации, возникающие в деятельности финансовых организаций, признаки повышенного риска в поведении клиентов и проводимых операциях, а также обсудили механизмы минимизации выявленных рисков.
Занятия прошли в интерактивном формате с участием профессоров и преподавателей Академии, специалистов Центрального банка и Департамента. Участники обсудили актуальные тенденции в сфере финансового мониторинга и обменялись передовым национальным и международным опытом организации внутреннего контроля. По итогам семинара они укрепили практические навыки оценки финансовых рисков, выявления подозрительных операций, управления конфликтом интересов, применения риск-ориентированного подхода и определения необходимых мер реагирования.