Хоразм вилоятида жамоат хавфсизлигини таъминлаш бўйича ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар фаолияти ўрганилди
Академия раҳбарияти ва ходимлари томонидан 2-5 февраль кунлари Хоразм вилоятида ички ишлар органлари ва прокуратураларининг ҳуқуқбузарликлар профилактикаси, жиноятчиликка қарши кураш ва жамоат хавфсизлигини таъминлаш фаолиятининг самарадорлиги масалалари жойларга чиқиш орқали навбатдаги ўрганиш ўтказилди.
Жойларга чиқиш орқали ўтказилган учрашувлар давомида вилоят прокуратураси ва ички ишлар бошқармаси раҳбарияти, шунингдек туман прокурорлари ва ички ишлар органлари фаолиятини мувофиқлаштириш бошқармалари бошлиқлари билан ҳар бир туманда содир этиладиган ҳуқуқбузарликлар ва жиноятларнинг ўзига хос хусусиятлари, шунингдек уларнинг содир этилишининг асосий сабаблари таҳлил қилинди.
Таҳлил натижалари бўйича ҳуқуқбузарликларни камайишига эришишга қаратилган, биринчи навбатда АКТни кенг жорий этиш ва ундан фойдаланиш, жамоат назорати ва давлат-хусусий шерикчилик механизмларини жалб этиш каби тегишли таклифлар ишлаб чиқилди, Тошкент шаҳар Шайхонтоҳур ва Чилонзор туманларининг ижобий тажрибалари намойиш этилди.
Бундан ташқари, Коррупцияга қарши курашиш бўйича Хоразм ҳудудий идоралараро комиссиясининг ўтган давр мобайнида коррупцияга оид ҳуқуқбузарликларнинг профилактикаси соҳасидаги ишлари ўрганилиб, ҳудудий идоралараро комиссия эксперт гуруҳининг ишини ташкил этиш, шунингдек белгиланган вазифаларни бажарилишининг самарадорлигини ошириш юзасидан тавсиялар берилди.

Изучена деятельность правоохранительных органов в сфере обеспечения общественной безопасности Хорезмской области
Руководством и сотрудниками Академии Генеральной прокуратуры 2-5 февраля проведено очередное выездное изучение вопросов эффективности деятельности органов внутренних дел и прокуратуры в сфере профилактики правонарушений, борьбы с преступностью и обеспечение общественной безопасности в Хорезмской области.
В ходе выездных встреч с руководством областной прокуратуры и управления внутренних дел, а также с районными прокурорами и начальниками УКД ОВД проведен анализ специфики правонарушений и преступлений в каждом районе, а также основных причин их совершения.
По результатам анализа разработаны соответствующие предложения, направленные на минимизацию правонарушений, в первую очередь путем широкого внедрения и использования ИКТ, задействования механизмов общественного контроля, государственно-частного партнерства, проведена презентация положительного опыта Шайхантохурского и Чиланзарского районов г.Ташкента.
Также, изучена работа Хорезмской территориальной межведомственной комиссии по противодействию коррупции в сфере профилактике коррупционных правонарушений за прошедший период, даны рекомендации по организации работы экспертной группы территориальной межведомственной комиссии, а также повышению эффективности выполнения поставленных задач.