«Тезкор-қидирув фаолияти» дарслиги чоп этилди
Ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар учун мутахассисларни тайёрловчи олий таълим муассасаларининг илмий-таълим салоҳиятини ошириш мақсадида Бош прокуратура Академияси томонидан жиноятчиликка қарши курашишнинг турли жиҳатлари бўйича ихтисослашган адабиётлар тайёрлаш ишлари олиб борилмоқда.
Ушбу ишлар доирасида Академия томонидан «Тезкор-қидирув фаолияти» дарслиги тайёрланди.
Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигининг Ўқув-услубий мувофиқлаштирувчи Кенгашининг 14.08.2020 йилдаги 418-237-сонли буйруғи билан дарслик нашрга тавсия этилди.
Дарсликда тезкор-қидирув фаолиятининг фан ва ўқув предмети сифатидаги базавий қоидалари, тезкор-қидирув фаолияти назариясининг умумий ва алоҳида муҳим жиҳатлари очиб берилган, мазкур фаолиятнинг, юридик амалиётнинг турларидан бири сифатидаги ижтимоий аҳамияти ва қонунга мувофиқлиги таъкидланган.
Дарсликнинг асосини Ўзбекистон Республикасининг «Тезкор-қидирув фаолияти тўғрисида»ги Қонуни, норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар, миллий ва хориж олимларининг илмий ишлари ва мазкур соҳага оид бошқа манбалар ташкил этади.
Нашр маълумотлари: Каримов В. Тезкор-қидирув фаолияти // Дарслик. Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Академияси. – Тошкент.: Lesson press, 2020. – 472 б.

Издан учебник «Оперативно-розыскная деятельность»
В целях повышения научно-образовательного потенциала высших учебных заведений, осуществляющих подготовку специалистов для правоохранительных органов, Академией Генеральной прокуратуры осуществляется подготовка специализированной литературы по различным аспектам борьбы с преступностью.
В рамках данной работы Академией подготовлен учебник «Оперативно-розыскная деятельность».
Решением Координационного Совета учебно-методических объединений Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан № 418-237 от 14 августа 2020 года данный учебник рекомендован к изданию.
В учебнике излагаются базовые положения оперативно-розыскной деятельности как науки и учебной дисциплины, раскрыты общие и наиболее важные положения теории оперативно-розыскной деятельности, акцентируется внимание обучающихся на социальную значимость и легитимность данной деятельности, как одной из разновидностей юридической практики.
В основу подготовки учебника положены Закон Республики Узбекистан «Об оперативно-розыскной деятельности», нормативно-правовые акты, научные труды отечественных и зарубежных авторов и другие источники по данной теме.