Қайта тайёрлаш курсларида ўзлаштирилган билимлар амалиётда мустаҳкамланади
Бош прокуратура Академиясида прокуратура органларида лавозимларни эгаллаш учун номзодларни бирламчи ихтисослашув шаклида касбий қайта тайёрлаш курслари давом этмоқда.
Бугунги кунда ўқув дастурида белгиланган “Жиноятчиликка қарши курашиш ва ҳуқуқбузарликлар профилактикаси” мавзусидаги ўқув блокининг аудитория машғулотлари якунланди ва тингловчилар Тошкент шаҳрининг туманларидаги прокуратура органларида амалиёт ўтамоқда.
Мазкур ўқув блоки бўйича тингловчилар воқеа жойини кўздан кечириш, тергов ҳаракатини ўтказишнинг ўзига хос хусусиятлари, жиноят ишларини тергов қилишда психологик таҳлил имкониятларидан ҳамда криминалистик техника воситаларидан фойдаланиш, жиноят ишини қўзғатиш, дастлабки тергов, терговга қадар текширув ва суриштирувнинг процессуал тартиби, сўроқ қилиш тактикаси, криминалистик тактика ва жиноятларни тергов қилишдаги аҳамияти, экспертиза турлари ва уларни ўтказиш тартиби, коррупциянинг олдини олиш ва уни профилактика қилишнинг айрим долзарб жиҳатлари, экстремистик ва террорчи ташкилотларни фош этиш ҳамда улар фаолиятига барҳам бериш каби муҳим масалаларга оид назарий билим ва амалий кўникмаларни ўзлаштирдилар.
Прокуратура органларида ташкил этилаётган амалиёт тингловчиларнинг Академия ўқув аудиторияларида малакали профессор-ўқитувчилар томонидан тақдим этилган маълумотларни тўлиқ ўзлаштириш, олган билим ва кўникмаларини реал иш фаолиятида мустаҳкамлаш имконини беради.

Знания приобретенные на курсах по переподготовке закрепляются на практике
В Академии Генеральной прокуратуры проводятся курсы профессиональной переподготовки кандидатов на замещение должностей в органах прокуратуры в виде первичной специализации.
В настоящее время завершились аудиторные занятия учебного блока на тему: «Борьба с преступностью и профилактика правонарушений» учебной программы указанных курсов и слушатели курсов проходят практику в органах прокуратуры г.Ташкента.
В рамках данного учебного блока слушателями освоены теоретические знания и практические навыки по таким важным вопросам, как осмотр места происшествия, особенности проведения следственных мероприятий, использование возможностей психологического анализа и криминалистической техники при расследовании уголовных дел, процессуальный порядок возбуждения уголовного дела, проведения доследственной проверки и дознания, тактика проведения допроса, криминалистическая тактика и ее значение в расследовании преступлений, виды и порядок проведения экспертизы, некоторые актуальные аспекты профилактики и предотвращения коррупции, раскрытие и прекращение деятельности террористических и экстремистских организаций.
Практика, организованная в органах прокуратуры, способствует более полному освоению материалов, предоставленных профессорско-преподавательским составом Академии в аудиторных занятиях, а также закреплению приобретенных знаний и навыков в реальных условиях трудовой деятельности.