Халқ таълими тизимидаги ислоҳотларга бағишланган учрашув ўтказилди
2020 йил 20 февраль куни Бош прокуратура Академиясида Халқ таълими вазирининг биринчи ўринбосари лавозимида ишлаган ва ҳозирда Тошкент давлат педагогика университети ректори А.Ю.Умаровнинг магистратура тингловчилари билан учрашуви бўлиб ўтди.
Алишер Умаров ўз маърузасида бугунги кунда халқ таълими тизимини тубдан ислоҳ қилиш ва муҳтарам Президентимиз томонидан илгари сурилган 5 та ташаббусни тўлақонли амалга оширишга қаратилган кенг кўламли ишлар ҳақида тингловчиларга маълумот берди.
Маърузада шунингдек, таълим соҳасида мавжуд устувор вазифалар билан бир қаторда, президент мактабларининг қурилиши, ўқувчиларни олий таълим муассасаларига ўқишга кириш учун тайёрлашда замонавий стандартларга мос келадиган янгича ёндашувнинг жорий этилганлиги, олимпиада ғолиблари ва уларнинг мураббийларини рағбатлантиришнинг янги тизими амалга киритилганлиги ва мактаб тизимида мажбурий меҳнатга барҳам берилганлиги каби ислоҳотлар доирасида сезиларли натижаларга эришилганлиги айтиб ўтилди.
Учрашув якунида тингловчилар ўзларини қизиқтирган саволларга жавоб олишди.
P.S. Маъруза ўқиш учун таклифнома юборилган вақтда Алишер Юсубжанович Умаров халқ таълими вазирининг биринчи ўринбосари лавозимини эгаллаган. Бош прокуратура Академияси жамоаси уни Тошкент давлат педагогика университети ректори лавозимига тайинланганлиги муносабати билан самимий табриклайди ва унга мазкур таълим муассасасининг янада ривожланиши йўлида муваффақиятли қарорлар қабул қилишда улкан зафарлар тилайди!

Состоялась встреча, посвященная реформам в сфере народного образования
20 февраля 2020 года в Академии Генеральной прокуратуры состоялась встреча ректора Ташкентского государственного педагогического университета А.Ю.Умарова, ранее занимавшего должность первого заместителя министра народного образования, со слушателями магистратуры.
В своем выступлении Алишер Умаров проинформировал слушателей об осуществляемых мерах по коренному реформированию системы народного образования и обеспечению полноценной реализации 5 инициатив, выдвинутых Главой государства.
Наряду с приоритетными задачами, докладчик отметил ряд результатов, достигнутых в процессе реформ, таких как стороительство президентских школ, внедрение соответствующих современным стандартам подходов к подготовке учащихся к поступлению в высшие учебные заведения, введение новой системы поощрения победителей олимпиад и их наставников, а также искоренение принудительного труда в системе народого образования.
P.S. На момент направления приглашения Алишер Юсубжанович Умаров занимал должность первого заместителя министра народного образования. Коллектив Академии Генеральной прокуратуры искренне поздравляет его с назначением на должность ректора Ташкентского государственного педагогического университета и желает ему новых успешных решений во имя дальнейшего процветания данного учебного заведения!