Бош прокуратура Академиясида Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаментининг туман (шаҳар) бўлимлари бошлиқлари учун малака ошириш курслари ташкил этилди.
Коронавирус инфекцияси тарқалишининг олдини олишга қаратилган бир қатор чоралар жорий этилганлиги муносабати билан мазкур курслар Академиянинг «ProAcademy» электрон ахборот-таълим портали базасида масофавий таълим шаклида амалга оширилмоқда.
Мазкур курсларга Департаментнинг барча туман (шаҳар) бўлимлари бошлиқларини тўлиқ қамраб олинишини таъминлаш мақсадида тингловчилар тўртта мақсадли гуруҳларга бўлинди.
Ўқув курслари дастури жиноий схемалар ва коррупцион қилмишларни аниқлашда тизимли таҳлил, суриштирув ва тезкор-қидирув фаолиятини амалга ошириш, жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштириш, бюджет маблағларини талон-тарож қилиш, солиқ ва валюта соҳасидаги жиноятларга қарши курашиш масалаларини қамраб олган.
Дастур тингловчиларнинг қайта алоқа механизмлари орқали аниқланган эҳтиёжларини инобатга олган ҳолда иқтисодий жиноятларга қарши курашишни ташкил этишнинг долзарб масалалари бўйича ишлаб чиқилган бўлиб, бу курснинг амалий аҳамиятини янада оширади.
Курсни ўтказишни лозим даражада ташкил этиш мақсадида тингловчиларга ишдан ажралмаган ҳолда курсни ўташ тартиби, амалий топшириқларни бажариш қоидалари таништирилиб, уларнинг Академия профессор-ўқитувчилари билан доимий алоқада бўлиш имкониятларини таъминлаш чоралари кўрилди.

Дистанционные курсы повышения квалификации сотрудников Департамента
Академией Генеральной прокуратуры организованы курсы повышения квалификации для начальников районных (городских) отделов Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре.
Исходя из необходимости, вызванной распространением коронавируса и введенными в этой связи карантинными мерами данные курсы проводятся в дистанционной форме обучения на базе электронного информационно- образовательного портала Академии «ProAcademy».
В целях обеспечения охвата начальников всех районных (городских) отделов Департамента в рамках данных курсов слушатели разделены на четыре группы.
Программа учебных курсов включает вопросы проведения системного анализа в ходе расследований преступных схем и коррупционных деяний, организации дознания и оперативно-розыскной деятельности, противодействия преступлениям в сфере легализации преступных доходов, хищений бюджетных средств, налоговых и валютных преступлений.
Учебная программа разработана с учетом потребностей слушателей по актуальным вопросам организации борьбы с экономическими преступлениями, выявленных в рамках реализации механизмов обратной связи, что является фактором, определяющим практическую значимость курса.
В целях должной организации проведения курсов слушателям предварительно разъяснен порядок прохождения курсов без отрыва от работы, правила выполнения практических задач, а также обеспечена постоянная связь слушателей с профессорско-преподавательским составом Академии.