Бош прокуратура раҳбариятининг топшириғига асосан 2020 йилнинг 3-4 март кунлари Бош прокуратура Академиясида Тижорат банкларининг ички назорат хизмати ходимлари иштирокида “Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролларини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашишнинг милий тизимини ўзаро баҳолашнинг масалалари” мавзусида қисқа муддатли малака ошириш курси ташкил этилди.
Курс дастури жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштириш ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашишнинг миллий тизимига оид устувор масалаларини ўз ичига олган.
Ўқув ва амалий машғулотлар давомида жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштириш ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашиш соҳасидаги халқаро стандартлар, жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштириш ва терроризмни молиялаштириш хавфини миллий баҳолаш, оператив таҳлил, жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштириш ва терроризмни молиялаштириш билан боғлиқ шубҳали фаолиятни таҳлил қилишнинг асосий масалалари кўриб чиқилди.
Превентив чора сифатида тижорат банкларида ички назорат хизмати фаолиятини амалга оширишнинг муҳим жиҳатларига алоҳида эътибор қаратилди.
Ўқув машғулотлари Академия профессор-ўқитувчилари, шунингдек Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш Департаменти ва Марказий банк вакиллари томонидан ўтказилди.
Ўқув машғулотлари интерактив шаклда ўтказилиб, тингловчилар ўз фаолиятлари билан боғлиқ долзарб масала ва муаммоларни муҳокама қилиш ҳамда уларнинг ечимига оид ўзаро тажриба алмашиш имкониятига эга бўлишди.

Курс повышения квалификации для сотрудников коммерческих банков
По поручению руководства Генеральной прокуратуры 3-4 марта 2020 года в Академии Генеральной прокуратуры организован краткосрочный курс повышения квалификации для сотрудников службы внутреннего контроля коммерческих банков на тему: «Вопросы взаимной оценки национальной системы противодействия легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения».
Программа курса включила в себя приоритетные вопросы национальной системы противодействия легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения.
В ходе учебных и практических занятий рассмотрены международные стандарты в данной сфере, национальная оценка рисков легализации доходов, полученных от преступной деятельности и финансирования терроризма, вопросы проведения анализа подозрительной деятельности, связанной с легализацией доходов, полученных преступным путем, в том числе оперативного анализа.
Отдельное внимание уделено важным аспектам деятельности службы внутреннего контроля в коммерческих банках в качестве превентивных мер.
Учебные занятия в рамках курса проведены профессорско-преподавательским составом Академии, а также представителями Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре и Центрального банка.