Назария ва амалиётнинг узвий боғлиқлигини таъминлаш – Академия фаолиятининг асоси
Ўзбекистон Республикаси Бош прокурори томонидан белгиланган вазифаларни бажариш доирасида Бош прокуратура Академияси томонидан прокуратура органлари кадрларини тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш жараёнида назария ва амалиётнинг узвий боғлиқлигини таъминлашга қаратилган қатор чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Ҳозирги вақтда Бош прокурор ўринбосари томонидан тасдиқланган жадвалга мувофиқ Академия профессор-ўқитувчилари прокуратура органлари тармоқларида тегишли ходимлар ваколатларидан фойдаланган ҳолда стажировка ўташ амалиёти йўлга қўйилган.
Хусусан, Академия ўқитувчиси Ғ.Шодиев Иштихон туман прокуратураси терговчиси в.в.б., Академия кафедраси доценти Н.Азизов Ўзбекистон тумани прокурори ёрдамчиси в.в.б., Академия ўқитувчиси А.Акбутаев Ангрен шаҳар прокурори ёрдамчиси в.в.б. этиб тайинландилар.
Стажировка ўташ даврида ходимлар мурожаатларни кўриб чиқиш, қонунчилик ижроси устидан назоратни ташкил этиш, судларда прокурор ваколатини таъминлаш, жиноят ҳақидаги ариза ва хабарларни кўриб чиқиш, дастлабки тергов жараёнларида ва бошқа прокурор-тергов иши йўналишларида ўзларининг амалий кўникмаларини мустаҳкамлашмоқда.
Стажировка якунлари бўйича ҳуқуқни қўллаш амалиёти таҳлил қилиниб, ўқув жараёнининг прокуратура органлари амалий фаолияти билан узвий боғлиқлигини таъминлаш мақсадида ўқув имитация лойиҳалари тайёрланади.

Обеспечение тесной взаимосвязи теории и практики – основа организации деятельности Академии
В рамках исполнения задач, поставленных Генеральным прокурором Республики Узбекистан, Академией Генеральной прокуратуры реализуются меры по обеспечению тесной взаимосвязи теории и практики в процессе подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров.
В настоящее время внедрена практика откомандирования сотрудников Академии в нижестоящие органы прокуратуры согласно графику, утвержденному заместителем Генерального прокурора, с возложением на них в период прохождения стажировки соответствующих полномочий.
Так, преподаватель Академии Г.Шодиев определен временно исполняющим обязанности следователя прокуратуры Иштыханского района, доцент кафедры Академии Н.Азизов – помощником прокурора Узбекистанского района, преподаватель Академии А.Акбутаев – помощником прокурора города Ангрена.
В процессе данной работы сотрудники совершенствуют практические навыки в части рассмотрения обращений граждан, организации надзора за исполнением законодательства, обеспечения полномочий прокурора в судах, рассмотрении заявлений и сообщений о преступлениях, проведения предварительного следствия и других направлениях прокурорско-следственной деятельности.
По результатам стажировки предусматривается проведение анализа правоприменительной практики, по итогам которого запланирована разработка проектов по имитации в целях дальнейшего обеспечения тесной взаимосвязи образовательного процесса с практической деятельностью органов прокуратуры.