Бош прокуратура Академияси магистратурасида масофавий таълим йўлга қўйилди
Бош прокуратура Академияси томонидан 2018 йилдан бошлаб тизимли асосда прокуратура органлари ходимларининг малакасини ошириш ва уларни қайта тайёрлашнинг барча йўналишлари бўйича электрон (масофавий) таълим жорий этилган.
Амалдаги масофавий таълим дастурининг имкониятларини кенгайтириш, шунингдек коронавируснинг тарқалиши ва у билан боғлиқ карантин чора-тадбирлари жорий этилганлигини инобатга олган ҳолда, Академия “Ўзбектелеком” АКнинг техник кўмаги ёрдамида магистратура тингловчиларини масофавий синхрон ўқитишни таъминлаш мақсадида TAS-IX тармоғида видеоконференцалоқа платформаси қўшимча равишда синов тартибида ишга туширилди.
Мазкур платформа Интернет тармоғида реал вақт режимида таълим жараёнини тўлақонли ташкил этиш учун зарур бўлган қатор имкониятларни ўзида мужассам этган.
Хусусан, Академия профессор-ўқитувчилари томонидан реал вақт режимида ўқув машғулотлар ўтказилиб, магистрлик диссертациялари доирасида тингловчилар томонидан илмий тадқиқотларни олиб бориш ҳолати муҳокама қилинмоқда.
Фурсатдан фойдаланиб, Бош прокуратура Академияси “Ўзбектелеком” АК раҳбариятига магистратурада ўқув жараёнини узлуксиз ўтказилишини таъминлаш мақсадида кўрсатган техник кўмаги учун миннатдорчилик билдиради.

Организация дистанционного обучения в магистратуре Академии Генеральной прокуратуры
Академией Генеральной прокуратуры с 2018 года на системной основе внедрено электронное (дистанционное) обучение по всем направлениям повышения квалификации и переподготовки сотрудников органов прокуратуры.
С целью расширения функционала действующей площадки дистанционного обучения, а также с учетом необходимости, вызванной распространением коронавируса и введенными в этой связи карантинными мерами, Академией при техническом содействии АК «Узбектелеком» дополнительно введена в эксплуатацию в пилотном режиме платформа видеоконференцсвязи в зоне TAS-IX для обеспечения синхронного дистанционного обучения слушателей магистратуры.
Данной платформой предусмотрен необходимый спектр возможностей для полноценной организации образовательного процесса в режиме онлайн в сети Интернет.
В частности, профессорско-преподавательским составом Академии в режиме реального времени проводятся учебные занятия, обсуждения хода исследований в рамках подготовки магистерских диссертаций.
Пользуясь случаем, Академия Генеральной прокуратуры выражает благодарность руководству АК «Узбектелеком» за оказание технического содействия для обеспечения бесперебойного проведения учебного процесса.