Замонавий таълим технологиялари борасидаги илғор хорижий тажрибани ўрганиш ва жорий этиш бўйича семинар-тренинг
2019 йил 12 декабрь куни Бош прокуратура Академиясида “Минтақавий мулоқот” ХННТнинг Ўзбекистондаги филиали кўмагида Академия профессор-ўқитувчилари учун «Ўқитишнинг интерактив методлари» мавзусида семинар-тренинг бўлиб ўтди.
Тренер сифатда юриспруденция ҳамда таълим соҳаларида катта тажрибага эга бўлган Бостон коллежи ҳуқуқ мактаби профессори Джоан Блум қатнашди.
Тадбир дастури андрогогиканинг ўзига хос хусусиятлари, касбий таълимда ўқитишнинг базавий интерактив методлари, уларни таълимнинг анъанавий ва масофавий шаклларида қўллаш самарадорлиги, шунингдек, тингловчиларда касбий кўникмаларни шакллантиришга йўналтирилган таълимни самарали ташкил этишнинг муҳим жиҳатлари каби масалаларни қамраб олди.
Шунингдек, тингловчилар эҳтиёжидан келиб чиққан ҳолда ўқув контентини шакллантириш воситалари ва методлари, ўқитувчи томонидан ўқитиш мақсадларини ва уларга эришиш усулларини белгилаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Семинар-тренинг кейс-стади, баҳс-мунозара, кичик ва катта гуруҳларда ишлаш каби методларни ҳамда қайта алоқа технологияларини қўллаган ҳолда интерактив тарзда ўтказилди.
Академия ходимлари таълим жараёнида қўллаб келаётган ўқитишинг шакл ва методларини ҳамда тингловчилар билимини баҳолаш технологияларини хорижий эксперт билан муҳокама қилиш ва кўриб чиқиш имкониятига эга бўлдилар.

Семинар-тренинг по изучению и внедрению передового зарубежного опыта в сфере современных образовательных технологий
12 декабря 2019 года в Академии Генеральной прокуратуры состоялся семинар-тренинг для профессорско-преподавательского состава Академии на тему: «Интерактивные методы преподавания», организованный при содействии Филиала МНПО «Региональный диалог» в Узбекистане.
В качестве тренера выступила профессор Школы права Бостонского колледжа (США) Джоан Блум, имеющая значительный опыт работы как в сфере юриспруденции, так и в сфере образования.
Программа семинара включила ряд вопросов касательно специфических характеристик андрогогики, базовых интерактивных методов преподавания в профессиональном образовании, эффективности их применения в традиционной и дистанционной формах обучения, а также основных условий эффективной организации обучения, ориентированного на развитие профессиональных навыков слушателей.
Особое внимание уделялось также применению инструментов и методик формирования учебного контента с учетом потребностей слушателей, определению преподавателем целей обучения и способов их достижения.
Семинар-тренинг проведен в интерактивной форме, с применением технологий обратной связи и таких методов, как кейс-стади, дискуссии, работа в малых и больших группах.
Сотрудники Академии получили возможность обсудить и проработать с зарубежным экспертом формы и методы обучения, применяемые ими в образовательном процессе, а также технологии ассессмента знаний слушателей.