Кибержиноятчиликка қарши курашиш ва рақамли экспертизаларни ўтказиш бўйича халқаро тренинг
2019 йилнинг 9-13 декабрь кунлари Академияда «Кибержиноятчиликка қарши курашиш ва рақамли экспертизаларни ўтказиш» мавзусида Марказий Осиё мамлакатлари ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлари ходимлари учун халқаро тренинг ўтказилди.
Мазкур тадбир Буюк Британия Бирлашган қироллигининг жиноятчиликка қарши курашиш миллий агентлигининг Марказий Осиёдаги ваколатхонаси ҳамда Бош прокуратура Академияси ҳамкорлигида ташкил этилди.
Мазкур тадбир дастури Буюк Британия экспертлари томонидан ишлаб чиқилган, кибержиноятчилик соҳасида терговни амалга ошириш борасидаги билим касбий кўникмаларни ривожлантиришга қаратилган комплекс таълим модулидан иборат.
Тренингнинг амалий аҳамияти шундаки, у жиноят содир этилган жойни кўздан кечиришни режалаштириш, тайёргарлик кўриш ва уни ўтказишдан тортиб, то рақамли далилларни сақлаш, ҳодиса/инцидент ҳақида билдирги тайёрлаш ва кейинги тергов ҳаракатларигача бўлган тезкор таъсир кўрсатишнинг барча жиҳатларини қамраб олган.
Тренерлар сифатида халқаро экспертлар – кибержиноятларни тергов қилиш соҳасида 18 йилдан ортиқ иш тажрибасига эга бўлган Дж.Блейк ҳамда Скотланд-Ярд полициясида 15 йиллик иш стажига эга бўлган Р.Массил, шунингдек ассистент сифатида Академия ўқитувчилари иштирок этдилар.
Академия ўқитувчилари ўқув жараёнининг фаол ва объектив иштирокчилари сифатида қатнашганликлари нафақат семинарнинг умумий мақсадига эришиш ҳамда Ўзбекистонда мавжуд тергов амалиёти учун зарур курс материалларини бойитиш, балки улар учун келгусида мустақил равишда шу каби ўқув курсларини ўтказиш бўйича катта тажриба орттириш имконини берди.

Международный тренинг по борьбе с киберпреступностью и проведению цифровых экспертиз
9-13 декабря 2019 года в Академии проведен международный тренинг на тему: «Борьба с киберпреступностью и проведение цифровых расследований» для сотрудников правоохранительных органов стран Центральной Азии.
Данный тренинг организован представительством Национального агентства Соединенного королевства Великобритании по борьбе с преступностью в Центральной Азии в сотрудничестве с Академией Генеральной прокуратуры. В рамках тренинга прошли обучение 24 сотрудника правоохранительных органов Афганистана, Казахстана, Кыргызстана и Узбекистана.
Тренинг представляет собой комплексный образовательный модуль, направленный на развитие знаний и профессиональных навыков в сфере расследования киберпреступлений, разработанный экспертами Великобритании.
Практическая ценность курса заключалась в полном охвате всех аспектов оперативного реагирования – от планирования, подготовки и осмотра места преступления, до сохранения цифровых доказательств, включая подготовку профессионального заключения об инциденте/происшествии и последующей следственной деятельности.
В качестве тренеров выступили международные эксперты – Дж.Блейк, имеющий более 18 лет опыта работы в области расследования киберпреступлений и Р.Массил, обладающий 15-летним стажем работы в полиции Скотланд-Ярда в области цифровой криминалистики, а также преподаватели Академии в качестве их ассистентов.
Выступая в качестве ассистентов, т.е. активных и объективных участников процесса обучения, преподаватели Академии не только способствовали достижению общих целей обучения, обогащению материалов курса применительно к сложившейся в Узбекистане следственной практике, но и получили неоценимый опыт для последующего самостоятельного преподавания курса.