Кибержиноятчиликка қарши курашиш соҳасидаги қонунчиликни такомиллаштириш масалалари юзасидан давра суҳбати
2019 йилнинг 17 декабрь куни Бош прокуратура Академиясида ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалар координатори кўмагида ташкил этилган “Кибержиноятчиликка қарши курашиш соҳасида Ўзбекистон Республикасининг  жиноят ва жиноят-процессуал қонунчилигини такомиллаштириш истиқболлари” мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Тадбирда ЕХҲТ кибержиноятчиликка қарши курашиш соҳасидаги экспертлари Маркко Кунаппу ва Дмитрий Рудаков, шунингдек, жиноят ва жиноят-процессуал қонунчилигини такомиллаштириш бўйича ишчи гуруҳ вакиллари иштирок этдилар.
Давра суҳбатида иштирокчиларга кибержиноятчиликнинг олдини олиш ва унга қарши курашиш бўйича Эстония тажрибаси, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси қонунчилигининг бу борадаги халқаро стандартларга мувофиқлиги бўйича умумий маълумот берилди.
Муҳокамалар якунига кўра, халқаро ҳуқуқий амалиётни ҳисобга олган ҳолда Ўзбекистон Республикаси миллий қонунчилигини такомиллаштириш борасида тавсиялар ишлаб чиқилди.

Круглый стол по вопросам совершенствования законодательства в области противодействия киберпреступности
17 декабря 2019 года в Академии Генеральной прокуратуры состоялся круглый стол на тему: «Перспективы совершенствования уголовного и уголовно-процессуального законодательства Республики Узбекистан в области противодействия киберпреступности», организованный при содействии Офиса Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане.
В мероприятии приняли участие эксперты ОБСЕ в области противодействия киберпреступности Маркко Кунаппу и Дмитрий Рудаков, а также представители рабочей группы по совершенствованию уголовного и уголовно-процессуального законодательства.
В ходе круглого стола участникам представлен опыт Эстонии в вопросах профилактики и борьбы с киберпреступностью, а также обзор соответствия законодательства Республики Узбекистан международным стандартам в указанной сфере.
По итогам обсуждения выработаны рекомендации по совершенствованию национального законодательства Республики Узбекистан с учетом положительной международно-правовой практики.