БМТнинг Коррупцияга қарши конвенцияси иштирокчи давлатлари Конференциясининг 8-сессиясида иштирок
Бош прокуратура Академияси бошлиғи ўринбосари Ўзбекистон делегацияси таркибида БМТнинг Коррупцияга қарши конвенцияси иштирокчи давлатлари Конференциясининг 8-сессиясида иштирок этди.
Ўзбекистон делегацияси аъзолари коррупциянинг олдини олиш масаласига бағишланган Конференция ялпи мажлисидаги ўз чиқишларида мамлакатнинг ушбу йўналишда эришган ютуқлари ҳақида тўхталиб ўтишди.
Иштирокчилар эътиборига давлатимизнинг коррупцияга қарши курашиш сиёсатининг устувор йўналишлари, жумладан суд ҳокимиятининг мустақиллигини янада мустаҳкамлаш, коррупциявий ҳуқуқбузарликлар содир этилганлиги тўғрисида хабар берувчи шахсларни ҳимоя қилиш тизимини яратиш, жамиятнинг ҳуқуқий онги ва ҳуқуқий маданиятини юксалтириш орқали коррупцияга нисбатан муросасизлик муносабатини шакллантириш тўғрисидаги маълумотлар етказилди.
Халқаро ҳамкорлик ва активларни қайтариш масалаларига бағишланган кун тартиби мавзуларини кўриб чиқиш давомида Академия бошлиғи ўринбосари 2018 йил ноябрь ойида ўз фаолиятини бошлаган активларни қайтариш бўйича ARIN-WCA норасмий тармоғи ҳамда жиноят ва жиноят-процессуал қонунчилигини такомиллаштириш доирасида халқаро стандартларни имплементация қилиш бўйича амалга оширилган ишлар ҳақида маълумот бериб ўтди.
Конференция давомида “Transparency International” ХНТ Котибияти, “U4” Коррупцияга қарши кураш ресурслар маркази директори, Коррупцияга қарши кураш халқаро академияси (IACA), Базель бошқарув институти қошидаги Активларни қайтариш халқаро маркази (ICAR), Швейцария тараққиёт ва ҳамкорлик агентлиги (SDC) вакиллари ҳамда БМТнинг Гиёҳвандлик ва жиноятчиликка қарши курашиш бошқармасининг турли тармоқ ҳодимлари билаш учрашувлар ташкил этилди ва ҳамкорликнинг истиқболли йўналишлари муҳокама қилинди.

Участие в работе 8-ой сессии Конференции государств-участников Конвенции ООН против коррупции
Заместитель начальника Академии Генеральной прокуратуры в составе делегации Узбекистана принял участие в 8-ой сессии Конференции государств-участников Конвенции ООН против коррупции.
В пленарном заседании Конференции, посвященном вопросам предупреждения коррупции, делегация Узбекистана выступила с докладом о прогрессе страны в этом направлении.
До сведения делегатов доведена информация об основных приоритетах государственной антикоррупционной политики, включая дальнейшее укрепление независимости судебной власти, создание системы защиты лиц, сообщающих информацию о коррупционных правонарушениях, формирование в обществе нетерпимого отношения к коррупции посредством повышения правосознания и правовой культуры населения.
В ходе рассмотрения вопросов повестки дня о международном сотрудничестве и возврате активов заместитель начальника Академии проинформировал участников о деятельности неформальной сети по возврату активов ARIN-WCA, запуск которой состоялся в ноябре 2018 года, а также о проделанной работе по имплементации международных стандартов в рамках совершенствования уголовного и уголовно-процессуального законодательства.
Также, на полях Конференции проведены рабочие встречи с Секретариатом МНПО «Transparency International», директором Антикоррупционного ресурсного центра «U4», представителями Международной антикоррупционной академии (IACA), Международного центра по возвращению активов при Базельском институте управления (ICAR), Швейцарского агентства развития и сотрудничества (SDC), а также сотрудниками различных подразделений УНП ООН, в ходе которых обсуждены перспективные направления взаимодействия.