Терроризмни молиялаштиришга қарши курашиш соҳасида миллий инструкторларни тайёрлаш бўйича ўқув курсида иштирок этилди
Академия, Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти ва Мажбурий ижро бюроси ходимлари Вена шаҳрида (Австрия) терроризмни молиялаштиришга қарши курашиш соҳасида миллий инструкторларни тайёрлаш бўйича ташкил этилган ўқув курсларида иштирок этди.
Мазкур тадбир Ўзбекистон Республикаси вакиллари учун терроризмни молиялаштиришга қарши курашиш соҳасида миллий инструкторларни тайёрлаш бўйича ЕХҲТ ҳамда БМТнинг Наркотиклар ва жиноятчиликка қарши курашиш бўйича бошқармаси томонидан ташкил этилган ва 2019-2020 йилларда ўтказилиши режалаштирилган курсларнинг дастлабкиси ҳисобланади.
Ўқув дастурлари молиявий разведка бўлинмаси, прокуратура ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ходимларини тайёрлаш бўйича олтита асосий курсдан, шунингдек миллий тренерларни тайёрлаш бўйича 3 та курсдан иборат.
Ўқув курси давомида таҳлилий ҳисобот тайёрлаш, ахборот манбалари ва тақдим этилган маълумотлар нуқтаи назаридан ахборотни баҳолаш, объектлар ўртасидаги ўзаро боғлиқликлар мавжудлигини кўрсатувчи матрица ва диаграммалар ясаш кўникмаларини эгаллаш билан боғлиқ амалий машғулотлар ўтказилди.
Тадбир давомида ўқув курснинг асосий афзалликлари сифатида терроризмни молиялаштиришга қарши курашиш масалалари билан боғлиқ тренер сифатида тайёргарликдан ўтган миллий экспертлар гуруҳини тузиш, мазкур йўналишда халқаро ва идоралараро ҳамкорликни мустаҳкамлаш, иш жараёнига янги замонавий тажриба ва усулларни киритиб бориш қайд этилди.
Ўзбекистон Республикаси вакилларининг мазкур курсда иштироки сермаҳсул ва фойдали бўлган бўлиб, иштирокчилар терроризмни молиялаштиришга қарши курашиш соҳасида тренинглар ўтказиш бўйича ўзларининг назарий билимларини бойитдилар.

Участие в учебном курсе по подготовке национальных инструкторов в сфере противодействия финансированию терроризма
Сотрудники Академии, Департамента по борьбе с экономическими преступлениями и Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре приняли участие в учебном курсе по подготовке национальных инструкторов в сфере противодействия финансированию терроризма (ПФТ), прошедшего в г. Вене (Австрия).
Данное мероприятие является первым в серии курсов в рамках проекта по подготовке национальных тренеров в сфере ПФТ, организованных ОБСЕ и УНП ООН, и запланированных к проведению для представителей Республики Узбекистан в течение 2019-2020 гг.
Программа обучения состоит из шести курсов интенсивной подготовки для сотрудников ПФР, прокуратуры и правоохранительных органов, а также трёх курсов по подготовке национальных тренеров.
В ходе учебного курса, в частности, были проведены практические упражнения, связанные с составлением аналитического отчета и оценки информации с точки зрения источника и представленных данных, освоением навыков создания матрицы и диаграммы, иллюстрирующих наличие связи между объектами.
В процессе мероприятия отмечено, что основными преимуществами учебного курса являются создание команды национальных экспертов, прошедших подготовку в качестве тренеров по вопросам, связанным с ПФТ, укрепление международного и межведомственного сотрудничества, введение новых передовых практик и методов в рабочий процесс.
Участие представителей Республики Узбекистан в данном учебном курсе оказалось плодотворным и полезным, участники обогатили теоретические знания проведения тренингов в сфере ПФТ.