БОШ ПРОКУРАТУРА АКАДЕМИЯСИ МАГИСТРАТУРАСИГА КИРИШ ИМТИҲОНЛАРИ ҲАҚИДА
2019/2020 ўқув йилидан 2019/2020 ўқув йилидан бошлаб Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Академияси магистратурасига абитуриентлар қабул қилинади.
Магистратуранинг “прокурорлик фаолияти”, “тергов фаолияти” ва “коррупцияга қарши курашиш” мутахассисликлари бўйича кадрлар тайёрлаш ўқитишнинг амалий хусусиятига ва прокуратура органларининг касбий фаолияти билан узвий боғлиқликка таянган ҳолда амалга оширилади.
Академия магистратурасида таҳсил олиш учун бугунги кунда жами 310  нафар абитуриент ҳужжат топширди.
Кириш имтиҳонлари ёзма имтиҳон ва суҳбатдан ташкил топади.
Ёзма имтиҳон ҳуқуқий мавзуда эссе ва чет тили бўйича тест саволларидан иборат.
Имтиҳонни ўтказишда очиқлик ва шаффофликни таъминлаш мақсадида:
– ёзма имтиҳон Халқаро бизнес маркази биносида ўтказилади;
Ёзма имтиҳон ўтказиладиган вақт ва жой: чет тили ва ҳуқуқий мавзуда эссе 4 сентябрь куни соат 08.00 да Халқаро бизнес марказида (Юнусобод тумани, Амир Темур шоҳ кўчаси, 107 Б. Мўлжал: Интерконтиненталь меҳмонхонаси, “Бодомзор” метро бекати) бошланади.
Ёзма имтиҳон жараёни Бош прокуратура Академиясининг Фейсбукдаги расмий саҳифаси орқали онлайн тарзда намойиш этилади (www.facebook.com/ProsecutorAcademy).
Кириш имтиҳонларини топшириш учун номзодлар шахсини тасдиқловчи ҳужжатлар билан белгиланган вақт ва жойга келишлари лозим.
Белгиланган вақтдан кеч қолган номзодлар имтиҳонга киритилмайди, шунингдек келмаган номзодлар учун қўшимча имтиҳон ўтказилмайди ва бундай номзодларга тегишли имтиҳон учун “0” балл қўйилади.
4 сентябрь куни биринчи ярмида чет тили бўйича имтиҳон, иккинчи ярмида эса мутахассислик фанлари бўйича имтиҳон ўтказилади.
Номзодларнинг имтиҳонга кириш аниқ вақти уларга индивидуал тарзда етказилади.
Имтиҳон куни аудиторияга ўқув адабиёти, луғат, маълумотнома, жадвал, конспект, блокнот, қоғоз ёки электрон шаклдаги шпаргалкалар, норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар, бошқа маълумот манбалари, шунингдек алоқа воситалари, аудио, фото ва видео ёзиш қурилмаларини олиб кириш ҳамда улардан фойдаланиш тақиқланиши маълум қилинади.
Чет тили бўйича ёзма имтиҳон 30 та саволдан иборат бўлиб, 3 қисмга бўлинади:
– 1-бўлим: Тинглаб тушуниш (10 та савол), ҳар бир тўғри жавоб учун 1,5 балл берилади;
– 2-бўлим: Ўқиш (10 та савол), ҳар бир тўғри жавоб учун 2 балл берилади;
– 3-бўлим: Лексик ва грамматик компетенциялар (10 та савол), ҳар бир тўғри жавоб учун 1,5 балл берилади.
Тестни бажариш учун 1 соат, жавобларни жавоб варақасига кўчириш учун 10 дақиқа, жами 1 соат 10 дақиқа вақт ажратилади.
япон тили учун – B2 ва ундан юқори даражадаги миллий сертификат ёки Japanese Language Proficiency Test (JLPT № 2) халқаро имтиҳон тизимлари бўйича тилни билиш даражалари B2 ва ундан юқори;
Ёзма имтиҳонда абитуриентдан ўзига тушган ҳуқуқий мавзуда эссе ёзиш талаб этилади ва бунга 2 соат вақт ажратилади. Эссе жавоби 100 баллик тизимда баҳоланади.
Кириш имтиҳонлари билан боғлиқ барча масалалар, шу жумладан эссе мавзулари Бош прокуратура Академиясининг расмий веб-сайтида (www.proacademy.uz) эълон қилиб борилади.
Эссе натижаларига кўра 55 ва ундан юқори балл тўплаган номзодлар кириш имтиҳонларининг кейинги босқичи – суҳбатга киритилади.
Кириш имтиҳонларидан муваффақиятли ўтган номзодлар 15 сентябрга қадар Академия магистратурасига ўқишга қабул қилинади.
Кириш имтиҳонларига оид қўшимча маълумот олмоқчи бўлган номзодлар учун Бош прокуратура Академияси биносида (Миробод тумани, Шаҳрисабз кўчаси, 42. Мўлжал: Тошкентдаги Халқаро Вестминстер университети академик лицейи биноси рўпарасида) ҳар куни консультациялар ўтказилади.
Қўшимча маълумот олиш учун 71-202-04-96 (ички 1775; 1795) телефон рақамларига мурожаат қилишингиз мумкин.

О ВСТУПИТЕЛЬНЫХ ЭКЗАМЕНАХ В МАГИСТРАТУРУ АКАДЕМИИ ГЕНЕРАЛЬНОЙ ПРОКУРАТУРЫ
С 2019/2020 учебного года осуществляется прием абитуриентов в магистратуру Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан.
Подготовка кадров по специальностям магистратуры «прокурорская деятельность», «следственная деятельность» и «противодействие коррупции» основана на прикладном характере обучения и тесной взаимосвязи с профессиональной деятельностью правоохранительных органов.
Для обучения в магистратуре Академии на сегодняшний день подали документы 310 абитуриентов.
Вступительные экзамены состоят из письменного экзамена и собеседования. Письменный экзамен включает в себя эссе на правовую тематику и тесты по иностранному языку.
– письменный экзамен проводится в конференц-зале Международного бизнес центра;
– к проведению письменного экзамена, проверке ответов экзамена
и деятельности комиссии по собеседованию в качестве наблюдателей
и специалистов привлекаются представители других учреждений;
Время и место проведения письменного экзамена: по иностранному языку и эссе – 08.00 часов 4 сентября в Международном бизнес центре (Юнусабадский район, проспект Амира Темура, 107 Б. Ориентиры: гостиница Интерконтиненталь, ст. м. «Бодомзор»).
Процесс письменного экзамена будет транслироваться в режиме онлайн на официальной странице Академии Генеральной прокуратуры в Фейсбуке (https://www.facebook.com/ProsecutorAcademy).
Кандидаты должны явиться для сдачи вступительных экзаменов
в назначенное время и место с документами, удостоверяющими личность.
Кандидаты, явившиеся позже установленного времени, на экзамен
не допускаются, а также для неявившихся кандидатов дополнительные экзамены не проводятся и таким кандидатам присуждается «0» баллов.
4 сентября в первой половине дня проводится экзамен по иностранному языку, во второй половине дня – эссе.
Сообщение о точном времени допуска к экзаменам будет передано каждому кандидату индивидуально.
В день экзамена запрещается проносить в аудиторию и использовать учебную литературу, словари, справочники, таблицы, конспекты, записные книжки, шпаргалки на бумажном или электронном носителе, нормативно-правовые акты, другие источники информации, а также устройства связи, аудио-, фото- и видеозаписи.
Письменный экзамен по иностранному языку состоит из 30 вопросов и 3 разделов:
– 1-раздел: Аудирование (10 вопросов), за каждый правильный ответ присуждается 1,5 балла;
– 2-раздел: Чтение (10 вопросов), за каждый правильный ответ присуждается 2 балла;
– 3-раздел: Лексические и грамматические компетенции (10 вопросов), за каждый правильный ответ присуждается 1,5 балла.
Для выполнения тестового задания выделяется 1 час, для заполнения листа ответов – 10 минут, всего выделяется 1 час 10 минут времени.
для немецкого языка – уровень знания языка В2 и выше по национальному сертификату или уровень знания языка В2 и выше по международным экзаменационным системам Goethe-Zertifikat, Deutsches Sprachdiplom (DSD), Test Deutsch als Fremdsprache (Test DAF);
для французского языка – уровень знания языка В2 и выше по национальному сертификату или уровень знания языка В2 и выше по международным экзаменационным системам Diplôme d'Etudes en Langue Française (DELF), Тest de Connaissance du Français (TCF);
для японского языка – уровень знания языка В2 и выше по национальному сертификату или уровень знания языка В2 и выше по международным экзаменационным системам Japanese Language Proficiency Test (JLPT № 2);
На письменном экзамене абитуриенту необходимо написать эссе на выпавшую ему правовую тематику, для написания которого выделяется 2 часа. Результаты оцениваются по 100 балльной системе.
Все вопросы, связанные со вступительными экзаменами, в том числе темы эссе будут опубликованы на официальном веб-сайте Академии Генеральной прокуратуры (www.proacademy.uz).
Кандидаты, набравшие по итогам эссе 55 и более баллов, допускаются к следующему этапу – собеседованию.
Кандидаты, успешно сдавшие вступительные экзамены, до 15 сентября зачисляются в магистратуру Академии.
Для кандидатов, желающих получить дополнительную информацию
о вступительных экзаменах, ежедневно проводятся консультации в здании Академии Генеральной прокуратуры (Мирабадский р-н, ул. Шахрисабз, 42. Ориентир: напротив здания Академического лицея Международного Вестминстерского университета в Ташкенте).