Нукус мисолида шаҳар шароитида хавфсизликни бошқариш бўйича янги ташаббус
Жорий йилнинг 24 октябрида Бош прокуратура Академиясида БМТнинг Наркотик ва жиноятчилик бўйича бошқармаси Марказий Осиёдаги дастурлари халқаро менеджери Кун Маркверинг билан ишчи учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашув давомида жамоат хавфсизлиги ва жиноятчиликнинг барвақт олдини олиш соҳасида ҳамкорлик истиқболлари муҳокама қилинди.
Жумладан, Қорақалпоғистон Республикасида олиб борилаётган тадбирларнинг самарадорлигини ошириш ва кўламини янада кенгайтириш мақсадида 2019-2020 йиллар давомида Нукус шаҳрида “Хавфсиз, инклюзив ва барқарор жамиятларда шаҳар хавфсизлигини бошқариш” синов лойиҳасини амалга ошириш бўйича томонлар фикр алмашишди.
Лойиҳа хавфнинг локал омилларини ҳар томонлама ўрганган ҳолда хавфсиз шаҳар ва уни бошқарув масалаларида стратегик ёндашувни ишлаб чиқишга йўналтирилган.
Лойиҳани амалга оширишда таълим, соғлиқни сақлаш, жамоат тартибини таъминлаш соҳаларидаги ташкилотлар, миллий ва хорижий экспертлар жалб қилиниши кўзда тутилган.
Тадбирлар режасини ва уни бажаришни мониторинг қилиш тартибини ишлаб чиқиш, хавфсиз шаҳарни бошқаришнинг баҳолаш инструментлари ва услубиётини амалиётга мослаштириш мақсадида лойиҳа доирасида семинарлар, тренинг ва давра суҳбатларини ўтказиш режалаштирилган.

Новая инициатива по управлению безопасностью в городских условиях на примере г.Нукуса
24 октября текущего года в Академии Генеральной прокуратуры состоялась рабочая встреча с международным менеджером программ Управления ООН по наркотикам и преступности в Центральной Азии Кун Маркверингом.
В ходе встречи были обсуждены перспективы дальнейшего сотрудничества в сфере обеспечения общественной безопасности и профилактики преступности.
В частности, в целях повышения эффективности и дальнейшего усиления мер, проводимых в Республике Каракалпакстан, стороны обменялись мнениями по реализации пилотного проекта “Управление безопасностью в городских условиях для безопасных, инклюзивных и устойчивых сообществ” в городе Нукусе в 2019-2020 годах.
Проект нацелен на разработку стратегического подхода к вопросам безопасного города и управления им посредством всестороннего изучения локальных факторов риска.
В реализацию проекта будут вовлечены организации в области образования, здравоохранения, обеспечения общественной безопасности, местные и зарубежные эксперты.
В рамках проекта будут организованы семинары, тренинги и круглые столы для разработки плана действий и структуры мониторинга его реализации, практической адаптации инструмента и методологии оценки управления безопасностью городов.