Ҳуқуқбузарликлар профилактикаси юзасидан Қорақалпоғистон Республикасига навбатдаги ташриф
Жорий йилнинг 26 октябрида Бош прокуратура Академияси ходимлари ички ишлар ва прокуратура органлари фаолиятининг самарадорлиги масалалари, шу жумладан, жиноятчиликнинг барвақт олдини олиш, унга қарши курашиш ва жамоат хавфсизлигини таъминлаш борасида амалий ёрдам бериш учун Қорақалпоғистон Республикасига навбатдаги ташрифни амалга оширишди.
Тадбирлар Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳамда Ўзбекистон тиббий-илмий фаолият билан шуғулланувчилар “Табобат” Академияси билан хамкорликда ташкил этилди.
Учрашув давомида ўзини ўзи бошқариш органлари ва жамоат ташкилотларини ахборот технологияларини кенг қўллаган ҳолда жалб этиш ва эксперт-таҳлил гуруҳларининг фаолиятини ташкиллаштириш масалалари ўрганиб чиқилди. Ҳар бир туман миқёсида алоҳида қонунбузарлик ва жиноятчилик турлари ҳамда уларнинг содир этилиши асосий сабаблари таҳлил қилинди.
Шунингдек, учрашувда фуқаролар томонидан тиббиёт соҳаси ходимларига нисбатан ғайриқонуний ҳаракатлар содир этилишининг олдини олиш долзарб масалалардан бири эканлиги таъкидланди. Ушбу муаммони бартараф этиш учун нафақат давлат органлари, балки тиббиёт ходимларининг ҳуқуқларини ҳимоя қилишга ихтисослашган жамоат ташкилотлари имкониятларидан ҳам кенг фойдаланиш лозимлигига эътибор қаратилди.

Очередная поездка в Республику Каракалпакстан по вопросам профилактики правонарушений
26 октября текущего года сотрудники Академии Генеральной прокуратуры осуществили очередную поездку в Республику Каракалпакстан для оказания практического содействия в повышении эффективности деятельности органов внутренних дел и прокуратуры, в том числе, по профилактике и борьбе с преступностью, а также обеспечению общественной безопасности.
Мероприятия проведены совместно с Министерством здравоохранения Республики Узбекистан и Академией занимающейся научно-медицинской деятельностью “Табобат”.
В ходе встречи обсуждены вопросы вовлечения органов самоуправления и общественных организаций посредством широкого применения информационных технологий и организации деятельности экспертно-аналитических групп. Проанализированы отдельные виды правонарушений и преступлений, а также основные причины их совершения.
Вместе с тем, в ходе встречи особо отмечена актуальность предотвращения незаконных действий, совершаемых гражданами в отношении медицинских работников. Особое внимание уделено вопросам широкого использования возможностей не только государственных органов, но и общественных организаций, занимающихся вопросами защиты прав медицинских работников.