Ўзбекистон Республикаси Жиноят-ижроия қонунчилигини такомиллаштириш масалалари
Жорий йилнинг 19-22 ноябрь кунлари Жиноят-ижроия қонунчилигини такомиллаштириш бўйича Идоралараро эксперт гуруҳи томонидан Бош прокуратура Академияси билан ҳамкорликда ҳамда БМТнинг Наркотик моддалар ва жиноят бошқармаси кўмагида хорижий экспертлар иштирокида “Жиноят-ижроия қонунчилиги ҳамда пенитенциар тизимни ислоҳ қилишда халқаро стандартлар” мавзусида семинар-тренинг ташкил этилди.
Тадбирда Бош прокуратура, Олий суд, Ички ишлар вазирлиги ходимлари шунингдек, Бош прокуратура Академияси, Судьялар олий кенгаши ҳузуридаги Судьялар олий мактаби, Ички ишлар вазирлиги Академияси, Тошкент давлат юридик университети вакиллари иштирок этишди.
Семинар-тренинг давомида пенитенциар тизими соҳасидаги халқаро стандартлар ва нормаларни инобатга олган ҳолда Ўзбекистон Республикаси жиноят-ижроия қонунчилигини такомиллаштириш ҳамда озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жазоларни ижро этиш механизмларини тубдан қайта кўриб чиқиш масалалари муҳокама этилди.
Бундан ташқари, хорижий экспертлар Ф.Мейснер, М.Гета, Н.Радковска ва И.Дурнескулар ўз маърузаларида Европа Иттифоқи мамлакатларидаги пенитенциар муассасалар фаолиятининг ижобий тажрибаси, шунингдек маҳкумларни келажакда иш билан таъминлаш ва уларни ресоциализация қилишга доир дастурларнинг ўзига хос хусусиятлари ҳамда ушбу соҳадаги пробация хизматининг илғор амалиётига доир масалалар ёритишди.
Иштирокчилар томонидан умумэътироф этилган халқаро стандартларга мувофиқ маҳкумларнинг ҳуқуқлари доирасини янада кенгайтириш ва жазони ижро этиш муассасалари фаолияти устидан жамоатчилик назоратини кучайтириш, уларнинг озодликдан маҳрум этиш жойларидан озод этилган шахсларни ижтимоий мослаштиришда фуқаролик жамияти институтлари билан узвий ҳамкорлигини таъминлаш жиноий жазоларнинг ижроси соҳасидаги норматив-ҳуқуқий базани янада такомиллаштиришнинг устувор йўналишларидан ҳисобланиши таъкидланди.

Вопросы совершенствования уголовно-исполнительного законодательства Республики Узбекистан
19-22 ноября текущего года Межведомственной экспертной группой по совершенствованию уголовно-исполнительного законодательства в сотрудничестве с Академией Генеральной прокуратуры и при содействии УНП ООН организован семинар-тренинг на тему «Международные стнадарты реформирования пенитенциарной системы и уголовно-исполнительного законодательства» с участием зарубежных экспертов.
В мероприятии приняли участие сотрудники Генеральной прокуратуры, Верховного суда, Министерства внутренних дел, а также представители Академии Генеральной прокуратуры, Высшей школы судей при Высшем судейском совете, Академии Министерства внутренних дел, Ташкентского государственного юридического университета.
В ходе семинара обсуждены вопросы совершенствования уголовно-исполнительного законодательства Узбекистана с учетом международных норм и стандартов в сфере пенитенциарной системы, а также кардинального пересмотра механизмов исполнения наказаний, не связанных с лишением свободы.
Кроме того, зарубежные эксперты Ф.Мейснер, М.Гета, Н.Радковска и И.Дурнеску в своих докладах осветили положительный опыт деятельности пенитенциарных учреждений стран ЕС, особенности их программ ресоциализации осужденных лиц, их дальнейшего трудоустройства, а также передовую практику пробационных служб.
Участниками подчеркнуто, что приоритетными направлениями дальнейшего совершенствования нормативно-правовой базы в сфере обеспечения исполнения уголовных наказаний является расширение круга прав осужденных в соответствии с общепризнанными международными стандартами и усиление общественного контроля в деятельности учреждений по исполнению наказания, обеспечение их тесного взаимодействия с институтами гражданского общества, социальная адаптация лиц, освобожденных из мест лишения свободы.