Бош прокуратура Академияси тингловчиларининг Тошкент туманлараро иқтисодий судидаги сайёр машғулоти
Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратурасининг Академияси томонидан ўқитишнинг амалий хусусияти ва прокуратура органларининг касбий фаолияти билан узвий боғлиқликни таъминлаш мақсадида “Иқтисодий судларда ишларни ҳар тарафлама ва адолатли кўрилишини таъминлашда прокурорнинг роли” мавзусида ташкиллаштирилган малака ошириш ўқув курсининг тингловчилари учун жорий йилнинг 26 ноябрида Тошкент туманлараро иқтисодий судида сайёр машғулот ташкиллаштирилди.
Ушбу машғулот давомида тингловчилар биринчи инстанция судида конкрет тоифадаги иқтисодий ишлар бўйича ўтказилган суд жараёнларида иштирок этдилар.
Жумладан, тингловчилар ноқонуний қурилмаларни мажбурий тартибда бузиш, пудрат шартномаларидан келиб чиққан низолар, мажбуриятларни бажармаганлик ёки лозим даражада бажармаганлик низолари, мулкка эгалик ҳуқуқини белгилаш билан боғлиқ иқтисодий ишлар бўйича ўтказилган суд мажлисларида қатнашдилар.
Ушбу иқтисодий ишларнинг кўрилишида суд залида ҳозир бўлган тингловчилар биринчи инстанция судида прокурорнинг иштироки, унинг кўрилган иш доирасидаги позицияси, ишнинг кўрилиши натижалари бўйича прокурор фикрида акс эттириладиган масалалар, қайд этилган тоифадаги иқтисодий ишлар бўйича суд амалиёти билан яқиндан танишдилар.
Шунингдек, сайёр машғулот давомида тингловчиларга республикамизда фаолият юритаётган иқтисодий судларнинг тизими, суд амалиётида учраётган муаммолар ва уларнинг ечими ҳамда суд жараёнларини ўтказишда видеоконференцалоқа тизимидан фойдаланиш имкониятлари хусусида тушунтиришлар берилди.
Сайёр машғулот якуни бўйича Академиянинг судларда прокурор ваколатини таъминлаш кафедраси ўқитувчилари ва тингловчилари суд-прокурор амалиётидаги бир қатор масалалар бўйича фикр алмашдилар ҳамда қонун ҳужжатларини тўғри ва бир хилда қўллаш юзасидан тегишли тушунтиришлар, тавсиялар берилди.
Жорий йилнинг 27 ноябрида Академиянинг суд зали ўқув-имитация хонасида тингловчилар томонидан иқтисодий суд процессининг имитацияси ўтказилди.
Тингловчиларнинг бир гуруҳи томонидан намойиш этиб берилган суд имитацияси жараёни эксперт сифатида суд залида иштирок этаётган бошқа гуруҳ тингловчилари томонидан таҳлил қилиб берилди.
Ўз навбатида малака ошириш курси барча тингловчиларининг конкрет иш доирасида процессуал ва моддий қонунчилик нормаларини қўллай олиш  бўйича билим ва кўникмалари синовдан ўтказилди.
Имитация суд жараёни якуни бўйича савол-жавоблар ўтказилиб, тингловчиларни қизиқтирган масалалар юзасидан тушунтиришлар берилди.

Выездное занятие слушателей Академии Генеральной прокуратуры в Ташкентском межрайонном экономическом суде
Академией Генеральной прокуратуры в целях обеспечения тесной взаимосвязи учебного процесса с практикой и профессиональной деятельностью органов прокуратуры, а также ознакомления с деятельностью судов по формированию единой судебной практики, 26 ноября текущего года в Ташкентском межрайонном экономическом суде организовано выездное занятие для слушателей курсов повышения квалификации по теме: «Роль прокурора в обеспечении всестороннего и справедливого рассмотрения дел в экономических судах».
В ходе настоящего занятия слушатели присутствовали в суде первой инстанции при рассмотрении конкретных экономических дел, в частности, о сносе незаконно возведенных строений, по спорам, вытекающим из договоров строительного подряда, неисполнением или ненадлежащим исполнением договорных обязательств.
Находившиеся в судебном зале при рассмотрении экономических дел слушатели непосредственно ознакомились с вопросами участия прокурора в суде первой инстанции, его позицией по рассмотренному экономическому делу, особенностями выступления прокурора по результатам рассмотрения дела, судебной практикой по перечисленным выше категориям экономических дел.
Кроме этого, в ходе выездного занятия слушателям были даны разъяснения относительно специфики действующих в республике экономических судов, имеющих место в судебной практике проблем и путей их разрешения, а также возможностей системы видеоконференцсвязи при организации судебных разбирательств.
По окончании выездного занятия состоялся обмен мнениями преподавателей кафедры по обеспечению полномочий прокурора в судах и слушателей Академии по некоторым вопросам судебно-прокурорской практики, а также даны разъяснения относительно единого применения законодательных актов.
Слушателями курсов 27 ноября 2019 года в учебном имитационном судебном зале Академии проведена имитация судебного процесса, в ходе которой были продемонстрированы знания относительно проведения и участия в судебном разбирательстве.
Процесс имитации судебного разбирательства, проведенный группой слушателей был проанализирован другой группой слушателей, участвовавших в судебном зале в качестве экспертов.
В ходе имитационного процесса были оценены знания и навыки всех слушателей курсов повышения квалификации по применению норм процессуального и материального законов при разрешении конкретного дела.