Коррупцияга қарши курашишда давлат органлари ва нодавлат ташкилотларининг ҳамкорлик масалалари бўйича халқаро веб-конференция
Жорий йилнинг 29 май куни Бош прокуратура Академияси томонидан “Коррупцияга қарши курашишда давлат органлари ва нодавлат ташкилотларининг ҳамкорлик масалалари” мавзусидаги халқаро веб-конференция ташкил этилди.
Тадбир Коррупцияга қарши курашиш бўйича республика идоралараро комиссияси шафелигида ва БМТ Тараққиёт дастурининг техник кўмагида ўтказилди.
Унда коррупцияга қарши курашиш соҳасида етакчи нодавлат ташкилоти бўлган – Transparency International халқаро ташкилотининг Қозоғистон, Латвия, Россия ва Словениядаги миллий бўлинмалари экспертлари маърузачи сифатида иштирок этишди.
Миллий иштирокчилар сифатида “Юксалиш” умуммиллий ҳаракати, “Тараққиёт стратегияси” маркази, ЎзННТМА ва бошқа миллий нодавлат нотижорат ташкилотлари вакиллари, шунингдек Бош прокуратура, Адлия вазирлиги, Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий маркази ва бошқа давлат органлари вакиллари қатнашишди.
Хорижий экспертлар иштирокчиларни коррупцияга қарши курашишдаги фаолияти бўйича ўз тажрибаси ҳақида, ушбу соҳадаги муаммолар ва ечимлар, амалга оширилаётган лойиҳалар ва чора-тадбирлар ҳақида хабардор қилишди.
Давлат харидлари соҳасида, давлат хизматчилари томонидан касбий одоб-ахлоқ стандартларига риоя этишда   жамоат назоратини амалга ошириш, уларнинг даромадлари ҳақидаги декларацияларни текшириш, норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни коррупцияга қарши экспертизадан ўтказиш ҳамда фуқаролик секторининг ҳалолликни ва коррупцияга қарши муросасизликни олға суришдаги иштироки билан боғлиқ каби кўплаб бошқа масалалар муҳокама қилинди.
Миллий ННТ вакиллари бу каби тадбирлар майдонларининг муҳимлигини қайд этиб, келгусидаги ҳамкорлик бўйича ўзларининг таклифларини ифода қилишди.

Международная веб-конференция по вопросам взаимодействия государственных органов и неправительственных организаций в борьбе с коррупцией
29 мая с.г. Академией Генеральной прокуратуры организована международная веб-конференция на тему «Вопросы взаимодействия государственных органов и неправительственных организаций в борьбе с коррупцией».
Мероприятие проведено под эгидой Республиканской межведомственной комиссии по противодействию коррупции при технической поддержке ПРООН.
В качестве докладчиков в нем приняли участие эксперты из Казахстана, Латвии, России и Словении, представляющие национальные отделения международной организации Transparency International – одной из ведущих неправительственных организаций в области противодействия коррупции.
Национальные участники были представлены Общенациональным движением «Юксалиш», Центром «Стратегия развития», НАННОУз и представителями других национальных негосударственных некоммерческих организаций, а также Генеральной прокуратурой, Министерством юстиции, Национальным центром по правам человека и другими государственными органами.
Зарубежные эксперты проинформировали участников
об опыте своей деятельности по борьбе с коррупцией, вызовах и решениях, реализуемых проектах и мероприятиях в этой сфере.
Обсуждены вопросы осуществления общественного контроля в области государственных закупок, соблюдения государственными служащими этических стандартов, проверки их деклараций о доходах, проведения антикоррупционной экспертизы нормативно-правовых актов и многие другие вопросы, связанные с участием гражданского сектора в продвижении добропорядочности и «нулевой» терпимости к коррупции.
Представители национальных ННО отметили важность подобных площадок и выразили свои предложения по дальнейшему взаимодействию.