Tезкор-қидирув фаолиятини такомиллаштириш – жиноятчиликка қарши курашишда ҳал қилувчи омил
Жорий йилнинг 23 июнь куни Бош прокуратура Академияси томонидан “Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти органларида тезкор-қидирув фаолиятини такомиллаштиришнинг долзарб масалалари” мавзусига бағишланган онлайн давра суҳбати ташкил этилди.
Давра суҳбатида Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти, Ички ишлар вазирлиги ва Давлат божхона қўмитасининг тезкор бўлинмалари ходимлари, Бош прокуратура, ИИВ ва Давлат хавфсизлик хизмати академиялари, Божхона институтининг профессор-ўқитувчилари ва малака ошириш курси тингловчилари иштирок этишди.
Тадбирда жиноятларга қарши курашишда тезкор-қидирув фаолияти имкониятларидан фойдаланишда юзага келаётган айрим муаммолар ва уларни ҳал қилиш, тезкор-қидирув фаолияти тўғрисидаги қонун ҳужжатларини янада такомиллаштириш, тезкор бўлинмалар ҳамда суриштирув ва тергов органлари ўзаро ҳамкорлигини янада такомиллаштириш масалалари кўриб чиқилди.
Шунингдек, иқтисодий жиноятларга қарши курашиш бўйича тезкор бўлинма ходимларини қайта тайёрлаш ва малакасини оширишга мўлжалланган ўқув машғулотлари самарадорлигини ошириш борасида фикр алмашилди.

Совершенствование оперативно-розыскной деятельности – определяющий фактор в борьбе с преступностью
23 июня текущего года Академией Генеральной прокуратуры проведен онлайн круглый стол на тему: «Актуальные вопросы совершенствования оперативно-розыскной деятельности в органах Департамента по борьбе с экономическими преступлениями».
В мероприятии приняли участие сотрудники оперативных подразделений Департамента по борьбе с экономическими преступлениями, МВД и Государственного таможенного комитета, профессорско-преподавательский состав академий Генеральной прокуратуры,  МВД и СГБ, Таможенного института, а также слушатели курсов повышения квалификации Академии.
В ходе мероприятия обсуждены проблемы, возникающие при проведении оперативно-розыскных мероприятий, вопросы совершенствования законодательства об оперативно-розыскной деятельности, развития взаимодействия оперативных подразделений, органов дознания и следствия.
Также, участники обменялись мнениями по вопросам повышения эффективности учебных занятий по подготовке и повышению квалификации оперативных подразделений в борьбе с экономическими преступлениями.