Академик ҳамжамият ва фуқаролик жамияти саъй-ҳаракатларини бирлаштириш
2020 йил 19 ноябрь куни Бош прокуратура Академиясида “Юксалиш” умуммиллий ҳаракати ҳамда Бош прокуратура Академияси ўртасида ҳамкорлик тўғрисидаги меморандум имзоланишига бағишланган тадбир бўлиб ўтди.
Меморандумни имзолаш маросимида Академия бошлиғи Е.В.Коленко ҳамда “Юксалиш” умуммилий ҳаракати раиси Б.Бекмуродов иштирок этдилар.
Учрашув давомида томонлар ўзаро манфаатли ҳамкорлик йўналишларини муҳокама қилдилар ҳамда давлат ва жамиятнинг барқарор ривожланишига кўмаклашишга йўналтирилган ўзаро манфаатли ва самарали ҳамкорлик қилишга  тайёр эканликларини билдирдилар.
Томонлар илмий ва таҳлилий соҳаларда академик ҳамжамият ва фуқаролик жамияти институтларининг саъй-ҳаракатларини бирлаштириш ҳаётнинг барча жабҳаларида изчил ислоҳотларни чуқурлаштириш, очиқ демократик жамиятни шакллантириш ва қонун устуворлигини таъминлаш бўйича ишончли ва самарали тавсиялар ишлаб чиқишга хизмат қилади, деган фикрни якдиллик билан таъкидладилар.
Томонларнинг эксперт салоҳиятини бирлаштириш манфаатдор томонларнинг очиқ мулоқоти ва ҳамкорлиги платформасини кенгайтиришга, жамоатчилик назоратининг самарали механизмларини жорий этишга, жамоат хавфсизлигини таъминлаш, ҳуқуқбузарликларни барвақт олдини олиш ҳамда жиноятчилик ва коррупцияга қарши кураш чоралари самарадорлигини оширишга кўмаклашади.
Имзоланган Меморандум ўзаро ҳамкорликнинг асосий йўналишларини белгилаб, ҳамкорликни янада кенгайтиришга хизмат қилади.

Консолидация усилий академического сообщества и гражданского общества
19 ноября 2020 года в Академии состоялось мероприятие, посвященное подписанию Меморандума о сотрудничестве между Академией Генеральной прокуратуры и Общенациональным движением «Юксалиш».
В церемонии участвовали начальник Академии Е.Коленко, председатель Общенационального движения «Юксалиш» Б.Бекмуродов, представители сторон.
В ходе встречи стороны обсудили основные направления сотрудничества, представляющие взаимный интерес, и выразили готовность к плодотворному и взаимовыгодному сотрудничеству, направленному на содействие прогрессивному и устойчивому развитию государства и общества.
Стороны сошлись во мнении, что консолидация усилий академического сообщества и институтов гражданского общества в научно-исследовательской и аналитической сферах послужит выработке обоснованных и эффективных рекомендаций по углублению прогрессивных реформ во всех сферах жизни, формированию открытого демократического общества и обеспечению верховенства закона.
Объединение экспертного потенциала сторон будет способствовать расширению платформы открытого диалога и широкого сотрудничества заинтересованных сторон, внедрению действенных механизмов общественного контроля, повышению эффективности мер по обеспечению общественной безопасности, ранней профилактики правонарушений и борьбы с преступностью и коррупцией.
Подписанный Меморандум определил основные направления взаимного сотрудничества и служит дальнейшему расширению взаимодействия сторон.