«Мен спортни танлайман!» ижтимоий видеороликлар тақдимоти
Бош прокуратура Академияси томонидан БМТнинг Гиёҳванд моддалар ва жиноятчилик бўйича бошқармаси (ГМЖБ) Марказий Осиёдаги минтақавий ваколатхонаси, Халқ таълими вазирлиги, Ёшлар ишлари агентлиги ҳамда Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги билан ҳамкорликда 2020 йилнинг 14 декабрь куни Тошкент шаҳридаги Hilton меҳмонхонасида «Мен спортни танлайман!» ижтимоий мотивацион видеороликлар тақдимоти ўтказилди.
Мазкур видеороликлар ГМЖБнинг Доха Декларациясини амалга ошириш бўйича глобал дастурининг таркибий қисми бўлган «Спорт орқали ёшлар ўртасида жиноятчиликнинг олдини олиш» ташаббуси доирасида ишлаб чиқилган.
Видеороликлар сценарийсини ишлаб чиқишда ҳамда уларни яратишда Академиянинг Жиноятларнинг содир этилиши сабабларини тизимли таҳлил қилиш ва ўрганиш маркази ходимлари бевосита иштирок этдилар.
Замонавий ахборот муҳитида ёшлар учун махсус ишланган ижтимоий роликлар ҳуқуқбузарликлар профилактикасининг ўзига хос таъсирчан механизми сифатида  хизмат қилади.
Видеороликларга олимпия ўйинлари ғолибларининг жалб этилганлиги ёшларни спортга жалб қилиш, соғлом турмуш тарзи ва спортни тарғиб қилиш жиноятчилик, зўравонлик ва гиёҳвандликнинг олдини олишда муҳим мотивацион восита ҳисобланади.

Предупреждение преступности среди молодежи посредством спорта
Академией Генеральной прокуратуры совместно с Региональным представительством Управления ООН по наркотикам и преступности в Центральной Азии, а также Министерством народного образования, Агентством по делам молодежи и Министерством физической культуры и спорта 14 декабря 2020 года в отеле Hilton г.Ташкента проведена презентация социально-мотивационных видеороликов «Я выбираю спорт!».
Видеоролики подготовлены в рамках инициативы УНП ООН «Предупреждение преступности среди молодежи посредством спорта», которая является компонентом глобальной программы по реализации Дохинской декларации.
В разработке сценариев и создании данных видеороликов непосредственное участие принимали сотрудники Центра систематического анализа и исследования причин совершения преступлений Академии.
В современной информационной среде профессионально разработанные социальные видеоролики для молодежи служат наиболее действенным механизмом профилактики правонарушений.
Участие в видеороликах победителей олимпийских игр явилось дополнительной мотивацией для вовлечения молодежи в спорт, пропаганды здорового образа жизни, предупреждения преступности, насилия и наркомании.