Бухоро вилояти прокуратурасининг ёш мутахассислари учун электив курс ўтказилмоқда
Бош прокуратура Академияси томонидан прокуратура органлари ходимлари ўртасида ўтказилган сўровлар натижалари ҳамда аниқланган эҳтиёжларидан келиб чиққан ҳолда, якка тартибда малака ошириш имкониятини таъминлаб беришни йўлга қўйиш мақсадида электив (тингловчи танловига кўра) курсларни ишлаб чиқиш ва ўтказишга қаратилган ишлар амалга ошириб келинмоқда.
Ҳозирги пайтда Бухоро вилояти прокуратураси органларида хизмат қилаётган ёш мутахассислар иштирокида қонунчилик ижроси устидан назорат ҳамда судларда прокурор ваколатини таъминлаш йўналишларида тингловчиларнинг асосий иш жойидан ажралмаган ҳолда масофавий электив курс бўлиб ўтмоқда.
Курс дастури тингловчилар эҳтиёжларини инобатга олган ҳолда ишлаб чиқилган бўлиб, қонунчилик ижроси устидан прокурор назорати ҳамда судларда прокурор ваколатини таъминлашнинг долзарб масалалари бўйича ўқув машғулотларидан иборат.
Курс давомида ўзлаштирилган билим ва кўникмаларни мустаҳкамлаш, шунингдек курс амалий натижадорлигини таъминлаш мақсадида ўқув машғулотлари якунида тингловчилар томонидан ҳуқуқни қўллаш амалиётини такомиллаштиришга оид таклиф ва тавсияларни ўз ичига олган таҳлилий материаллар тайёрланади.

Проведение элективного курса для молодых специалистов прокуратуры Бухарской области
С учетом потребностей и опросов сотрудников органов прокуратуры, с целью обеспечения возможности построения индивидуальной траектории повышения их квалификации, Академией Генеральной прокуратуры осуществляется работа по разработке и проведению элективных курсов (по выбору слушателей) по различным направлениям прокурорско-следственной деятельности.
В настоящее время Академией проводится элективный курс с участием молодых специалистов прокуратуры Бухарской области в сфере надзора за исполнением законов и обеспечения полномочий прокурора в суде, организованный в дистанционной форме без отрыва слушателей от основного места работы.
Программа курса разработана на основе анализа потребностей слушателей и состоит из актуальных вопросов в сфере надзора за исполнением законов и обеспечения полномочий прокурора в суде.
В целях закрепления знаний и навыков, приобретенных в рамках курса, а также обеспечения наибольшего практического результата по окончании учебного курса слушателями будут разработаны аналитические материалы, включающие предложения по совершенствованию правоприменительной практики в сфере рассмотренных в рамках курса вопросов.